Zpívání o Zpívání

Tisková zpráva k pořádanému koncertu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ
NIVNICE, BLATNICE p.sv. Ant
Horňácké sdružení z Velké nad Veličkou a občanské sdružení Nivnička pořádají další folklorní dvojkoncert z cyklu ZPÍVÁNÍ A O ZPÍVÁNÍ.
První část dvojkoncertu začne v neděli 29. ledna 2006 ve 14.00 v Nivnici v nově zrekonstruovaném sále Beseda. Druhá část bude zahájena týž den v 17.00 v obřadní síni OÚ Blatnice.
Moderování pořadu Zpívání a o zpívání se ujme Jiří Plocek, který jistě obratnými otázkami vytáhne z účinkujících mnohé, takže dojde i k odhalení různých podrobností, historek a zážitků ze zákulisí. Spojením hudby, zpěvu a historek tato akce pohladí jako vždy svým již charakteristickým způsobem. Vždyť první "zpívání" se uskutečnilo v roce 2000.
Účinkovat bude CM Mirka Minkse se sólisty z Horňácka, Nivnička, ženský sbor z Velké, mužský sbor z Blatnice, ženský sbor Plkotnice ze Suché Loze, CM Lipina z Nivnice. Chybět nebudou ani děti ze souborů Kuřátko, Malučké kuřátko, Malá nivnička a Malučká nivnička.
Nivnička
Z programu mohu prozradit jen tolik, co sám vím, takže:
Hudecká muzika bánovského souboru Kuřátko podpořena zpěvem svých kamarádů kluků z Bánovska předvede našské, fašankové i verbuňk. V posledních měsících se o svůj hudební doprovod už starají hoši sami. Je neuvěřitelné, že mezi dvaceti dvěma kluky se během šesti let práce v souboru z ničeho nic vylouplo dvanáct muzikantů (houslisti, harmonikáři, klarineťák, basista), z nichž polovina jsou naprostí samouci.

Zajímavý bude určitě i pokus o spojení dívek z Nivnice (Malá nivnička) a Bánova (Kuřátko) do jednoho velkého dívčího sboru, který bez společných zkoušek se na místě sejde a zazpívá dívčí písně z Brodska.

Malučká nivnička se pochlubí zpěvem i "zbojnickým" křepčením pěti a šestiletých kluků.

Malučké kuřátko představí plejádu svých malých pěveckých nadějí.
Zajímavé bude to, že na koncert přijede porota z pěvecké soutěže O věneček z rozmarýnu Fanoša Mikuleckého z Podluží, aby vybrala do svého finále nějaké zpěváky. Volali mi totiž včera, abych vzal nejlepší zpěváčky a dnes v neděli k nim přijel na první kolo, že o ně mají eminentní zájem. Vzhledem ke stavu silnic i k tomu, že je to i na nás narychlo jsem se snažil poděkovat a ukončit rozhovor. Šokovali mě větou: "No, tak mi přijedeme za vámi. Kdy?" Domluvili jsme se, že si děti poslechnou na koncertě, kde mají téměř všichni zpěváčci nějaký svůj sólový výstup.

Pro mě srdeční záležitostí bude i účinkování Plkotnic ze Suché Loze. Po tom, co mě pozvaly, abych je doprovodil na sucholožské Kači (= tradiční odvedenecké kateřinské zábavě s kultovní půlnoční bitkou přítomných mužů při strháváním dívčího střevíce od stropu sálu), jsme se domluvili, že vystoupí i v Nivnici. Jsem naprosto fascinován jejich nadšením a životním elánem. Také mě naučily řadu písní, které jsem dosud neslyšel. Především mi však jejich nenadálý vznik a následná samozřejmá existence pomohl načerpat novou energii do vlastní práce. Lidová píseň opět vytryskla na místě, kde by ji vlastně nikdo ani neočekával. A ona tu vlastně kolem nás stále je, jen uvnitř lidí čeká na probuzení. Mám důkaz pro svoji víru, že zpívat s dětmi doma i ve škole má smysl, a že to tu někde zůstává uloženo, že nebojuji stále jen s větrnými mlýny a nesním si své osobní "donkichotském snění".

Nivnička vyjde z nivnických písní a opře se o své sólisty Kateřinu Gorčíkovou, Zdenku Ondrovou a Petra Šaluška.

Co bude dál nevím, ale věřím, že to bude smysluplné odpoledne.

Vlastimil Ondra, Nivnice, mobil: 737 35 59 53, nivnicka@centrum.cz
učitel 1.stupně ZŠ Bánov: www.zsbanov.cz
vedoucí folklorních souborů:
Nivnička z Nivnice: www.nivnicka.unas.cz, Kuřátko z Bánova: www.kuratko.unas.cz