Nádherný víkend na XXV. Prostějovských hanáckých slavnostech

XXV. Prostějovské hanácké slavnosti konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007
XXV. Prostějovské hanácké slavnosti, konané u příležitosti tradičních prostějovských hodů ve dnech 14. - 16. září 2007, a nad kterými převzal záštitu hejtman Olomouckého kraje Ivan Kosatík a starosta města Prostějova Jan Tesař, se mimořádně vydařily.
Bohatý program, spolu s řemeslnickým jarmarkem, přilákal během tří dnů na náměstí T.G.Masaryka a do Smetanových sadů tisíce návštěvníků.
I. Hanácké nokturno, v pátek 14., potěšilo příznivce pražské hudební skupiny NEŘEŽ z Prahy.
II. Hanácké nokturno, v sobotu 15., s večerním gala představením ČERTOVINKY Vojenského uměleckého souboru ONDRÁŠ z Brna naplnilo beze zbytku očekávání naplněného hlediště. Nádhera, brněnští přátelé.
Prostějovské náměstí se v neděli 16., od časných ranních hodin, plnilo řemeslníky z celé republiky. Krásné stylové stánky, prodejci v krojích, vůně opečených klobás, burčák a zahajovací koncert krojované dechové hudby Vřesovanky z Vřesovic předznamenával, že návštěvníci se mají na co těšit.
V dopoledním programu Jaro Hané, který provázela slovem Marie Pachtová z Vyškova, účinkovaly dětské hanácké soubory: Malá Olešnica z Doloplaz, děti ze ZUŠ V. Ambrose z Prostějova, Kláseček a Klásek z Kralic na Hané, Hanácké Prosének z Prosenice, Klebetníček z Vyškova, Sasanka ze Dzbele, dětský hanácký soubor Mánes a Valentýnek z Prostějova a Maleníček z Lipníku nad Bečvou.
Před polednem zahrála vynikající hudební skupina Shannon - Irish Music z Prahy a slovácká krojovaná dechová hudba Vlčnovjanka koncertovala s nadšením a elánem, který ke Slovácku náleží.
2007
2007
2007
Srdečné a neformální bylo přijetí hostů a zástupců souborů představiteli Olomouckého kraje a města Prostějova. Ředitelka Kulturního klubu Duha Alice Gregušová předala náměstkyni hejtmana Olomouckého kraje Dr. Chalánkové, starostovi města Prostějova Ing Tesařovi, místostarostům p. Pišťákovi, Ing. Drmolovi a Mgr. Mačákovi, předsedovi FOS ČR Zdeňkovi Pernicovi perníková srdce (s láskou upekla a nazdobila paní Melšová z Budislavi) jako výraz poděkování za podporu folklorního dění ve městě. K setkání zahrála lidová muzika souboru Klas z Kralic na Hané a nechyběl ani tanec.
2007
Zahájení odpoledního programu dospělých národopisných souborů bylo velkolepé.
Poprvé v historii slavností přijel místostarosta města s ředitelkou pořádající organizace na náměstí v historickém kočáru, za nimi na zrekonstruovaném žebřiňáku lidová muzika Klasu.
Následovalo pokřtění publikace Ludmily Mátlové - Uhrové Lidové tance a taneční hry z Hané, díl III. - Prostějovsko a Vyškovsko.
2007
Komponovaný pořad dospělých národopisných souborů Či só hode .... uvedl na scéně Mánes z Prostějova, Trnku z Vyškova, Hanou z Přerova, Klas z Kralic na Hané, Seniory ze Šumperka a jako host programu vystoupil folklorní soubora Folkmarčanka z Velkého Folkmara z Východního Slovenska. V programu zazpíval Tadeáš Hoza z Hulína, bronzový zpěváček z celostátní soutěže dětských zpěváků a držitel Ceny starosty lázeňského města Velké Losiny. Jednotlivá vystoupení uváděla paní Pachtová z Vyškova.
2007
Ke slavnostem již několikátý rok patří program ve Smetanových sadech. Tři promenádní koncerty v podání dechové hudby Krumsíňanky, dechového orchestru ZUŠ Vladimíra Ambrose z Prostějova a Dechového orchestru mladých ZUŠ Němčice nad Hanou, projížďky historickým kočárem, výstava šlechtických historických kočárů a jejich vybavení - to již patří ke koloritu slavností v městském parku. A letos novinka - poprvé byl v sadech vystaven historický žebřiňák s ukázkou přepřažení koní.
2007
Závěr XXV. Prostějovských hanáckých slavností náležel opět hostům. Orchester zlaté husle a sólisté souboru písní a tanců Lúčnica z Bratislavy strhli svým bravurním vystoupením zaplněné hlediště. Krásná tečka za slunnou nedělí!
..... Tisíce spokojených návštěvníků, zapadající slunce za věží prostějovské radnice, slova poděkování na rozloučenou s novými přáteli. A také příslib, že se při XXVI. Prostějovských hanáckých slavnostech zase sejdeme.
Děkujeme všem, kteří k letošnímu čtvrtstoletí Prostějovských hanáckých slavností přispěli:
Olomouckému kraji, Městu Prostějov, Folklornímu sdružení ČR Praha, Hanáckému folklornímu sdružení, všem účinkujícím, lidovým řemeslníkům a týmu technického zajištění.
Za pořadatele festivalu s osobním přáním "za rok nashledanou" Alice Gregušová, ředitelka festivalu a ředitelka Duhy - Kulturního klubu u hradeb v Prostějově.

V Prostějově dne 27. září 2007, Alice Gregušová, alice.gregusova@klubduha.cz

Alice Gregušová