10 Západočeský lázeňský trojúhelník [ Turistická oblast ]

ZÁMEK KYNŽVART CHEB KOMORNÍ HŮRKA - NEJMLADŠÍ SOPKA V ČR FRANTIŠKOVY LÁZNĚ NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE  SOOS HRAD VILDŠTEJN, SKALNÁ HRAD OSTROH MARIÁNSKÉ LÁZNĚ HORNÍ SLAVKOV KRÁSNO HRAD LOKET HRAD VILDŠTEJN, SKALNÁ NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE  SOOS HRAD OSTROH MARIÁNSKÉ LÁZNĚ HRAD LOKET ZÁMEK KYNŽVART KRÁSNO KOMORNÍ HŮRKA - NEJMLADŠÍ SOPKA V ČR CHEB HORNÍ SLAVKOV FRANTIŠKOVY LÁZNĚ TO 10 Západočeský lázeňský trojúhelník
...splynout s přírodou...
Pro každého jednou nastane chvíle, kdy si chce odpočinout od rychlého životního tempa. Nedělat nic - jen hodně spát, hodně odpočívat, načerpat nové síly, elán a zdraví. Nechat se hýčkat, masírovat, opečovávat - a prostě být v pohodě. Skvělým místem pro takovou regeneraci těla i duše je právě oblast západočeského lázeňského trojúhelníku. Naše i zahraniční hosty přitahují zdejší minerální prameny už stovky let; v návštěvních knihách vybraných lázeňských domů si můžete přečíst jména takových celebrit, jakými byli například anglický král Eduard VII., Napoleon III., hudební skladatelé F. Chopin a R. Wagner, spisovatelé J. W. Goethe, M. Twain a F. Kafka; vábení zdejší věhlasných lázeňských středisek neodolal ani slovutný otec psychoanalýzy S. Freud. A co víc? Cyklistika, pěší túry a výlety k okolním pamětihodnostem, tenis, golf a jezdectví, v létě vodní sporty a zimě třeba běžky - tedy přesně to, co patří k dokonalému pobytu v lázních.

- Františkovy Lázně - proslulé lázně s 21 minerálními prameny. Zajímavá městská památková rezervace s typickým šachovnicovým půdorysem, obklopená rozsáhlými parky a lesoparky.
- Horní Slavkov - hornické město, proslavené těžbou cínu. V 18. století vznik první manufaktury na výrobu porcelánu (Haas a Czjzek). Muzeum s expozicí historie města, hornictví, cínařství a výroby porcelánu.
- Cheb - jedno z nejstarších měst České republiky, románský hrad s cennou pozdně románskou kaplí. Malebné náměstí s charakteristickými sedlovými střechami domů a hrázděným Špalíčkem, vyhlídka z Černé věže.
- Komorní Hůrka - nejmladší skutečná sopka v Čechách, která byla činná ještě na počátku čtvrtohor asi před milionem let. O průzkum jejího nitra se zasloužil J. W. Goethe, ve skále nad průzkumnou štolou pamětní deska.
- Krásno - zpřístupněný areál dolu Vilém s unikátním těžním parním strojem a hornickou expozicí. Na Krásenském vrchu zajímavá kamenná rozhledna s vnějším spirálovým schodištěm.
- Zámek Kynžvart - lázeňské městečko s klasicistním zámkem politika a kancléře K. V. Metternicha v rozlehlém anglickém parku s drobnými salety. Zámecká knihovna s vzácnou sbírkou prvotisků a grafických listů, kabinet kuriozit.
- Hrad Loket - městská památková rezervace s raně gotickým, renesančně upraveným hradem. Expozice skla, porcelánu a knižní vazby, ve vězeňských kobkách multimediální výstava středověkých mučicích nástrojů a útrpného práva.
- Mariánské lázně - nejmladší lázně západočeského lázeňského trojúhelníku s více než stovkou minerálních pramenů. Působivá lázeňská architektura, golfové hřiště, rozhledna, park miniatur, kolonáda se zpívající fontánou.
- Hrad Ostroh (Seeberg) - románský hrad z 12. století s rytířským sálem, černou kuchyní a sklepením. Muzejní expozice karlovarského porcelánu, národopisné sbírky, ukázky měšťanských interiérů 19. století. V předhradí lidové stavby z okolí.
- Národní přírodní rezervace SOOS - rozlehlé rašeliniště a minerální slatiniště s tzv. bahenními sopkami. Naučná stezka vedená po dřevěných povalových chodníčcích, přírodní geologický park a muzeum pravěkých zvířat s modely v životní velikosti.
- Hrad Vildštejn - jeden z nejzachovalejších románských hradů a zřícenina barokního zámku v obci Skalná. Ve sklepení archeologická expozice o dějinách hradu s ostatky zaživa zazděné Bílé paní.

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉ OBLASTI EVIDUJEME

Typ záznamu: Turistická oblast
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 20.04.2005 v 06:45 hodin