LIDOVÝ ROK 2003
XIV. Národní přehlídka folklorních souborů a skupin 6. a 7. září 2003 na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici

Ve dnech 6. a 7. září 2003 ve Velké Bystřici proběhne již XIV. Národní přehlídka folklorních souborů a skupin.
Akci pořádají Město Velká Bystřice, Folklorní sdružení ČR, Folklorní soubor Haná Velká Bystřice a Kulturní středisko Velká Bystřice pod záštitou předsedy výboru Senátu Parlamentu ČR Františka Mezihoráka a hejtmana Olomouckého kraje Jana Březiny s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.
Program přehlídky začíná v sobotu odpoledne ve 14.00 hod. Národní přehlídkou dětských souborů. V programu vystoupí Bystřinka ze Žďáru nad Sázavou, Děcka z Kunovic, DS H. Salichové z Ostravy - Poruby, Pištělákův DS z Brna, Valášek z Kozlovic a domácí soubory Krušpánek a Slaměnky. Na programu jsou pásma: Pečeme vdolke, Děti na pastvě a Halekačky, Horácké písně a tance, Vřeténko, Kač, kač, kačena apod. Na dětskou přehlídku navazuje vystoupení zahraničního souboru. Sobotní program uzavírá taneční "Lidová veselice". Vyhrávají muziky souborů Haná, Studánka, H. Salichové a Dechová hudba Bystřičanka.
V neděli pokračuje přehlídka od 10.00 hod. Národní přehlídkou dospělých souborů. V programu výročních obyčejů a v tanečních pásmech se představí soubory Polajka z Rožnova pod Radhoštěm, Radovan z Napajedel, Slezský soubor H. Salichové z Ostravy - Poruby, Studánka ze Žďáru nad Sázavou, Tanečnica z Brna a soubory Mladá Haná a Haná z Velké Bystřice. V programu je možno shlédnout Šmigrust, Moravskou besedu, Hosaři, Přástky, U muziky apod. Ve 13.00 hod. vystoupí se samostatným programem soubor Klas z Kraslic na Hané a ve 14.00 hod. se v programu "Debe decke tak belo" setkáme ještě jednou s dospělými soubory. V 17.00 hod. uzavře přehlídku samostatné vystoupení zahraničního souboru.
Součástí programu přehlídky je rovněž jarmark s ukázkami a prodejem výrobků lidových řemesel, zajištěno je tradičně bohaté občerstvení.
Hlavními mediálními partnery jsou Český rozhlas v rámci 80. výročí zahájení vysílání, Radio Proglas a Mediatel Zlaté stránky. Festival dále podpořili CAC Leasing, a.s. Praha, OSA Praha , Sdružení Tradice ČR, Sdružení hasičů Čech a Moravy a další sponzoři.

Zpracoval:
Václav Horčička 2.9.2003