Výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí

Největší leporelo světa v Karviné aneb výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí

Pod názvem Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí se skrývá největší leporelo světa, komiks o rozměrech 2 x 70 metrů, který vznikl převedením knihy "Dějiny českého národa" do výstavních panelů. Ve skutečnosti se jedná o 10 x zvětšenou knihu. Její autorka Lucie Seifertová sklidila obdiv čtenářů i uznání odborníků (toto dílo bylo oceněno cenou Magnesia Litera za nejlepší dětskou knihu roku 2003, Zlatou stuhou za nejlepší populárně naučnou knihu pro mládež a Zlatou pečetí za nejlepší polygrafický počin roku 2003).

Ve výstavním leporelu se před návštěvníkem plynule odehrávají příběhy z české historie od pravěku až po současnost, lze jím "procházet" a sledovat jednotlivé dějinné události.
Výstava zahájila svou pouť v Národním muzeu (září 2004 - únor 2005) a od té doby se zastavila na mnoha místech naší vlasti, ve francouzské a anglické mutaci pak i v zahraničí. Aktuálně je jedním z propagačních prvků předsednictví České republiky Evropské unii (oficiálně je jako propagace ČR v tomto postavení využita v New Yorku, Česká televize z ní připravuje animovaný seriál). Bez nadsázky lze říci, že kniha i leporela si při svém putování po českých zemích i po světě získává srdce všech věkových kategorií.
Kniha i výstava jsou shodně členěny a mají stejnou grafickou úpravu. Obě jsou určeny dětem i dospělým, těm, co nedávali ve škole pozor (dovědí se překvapivé informace z naší historie), i těm, co pozor dávali (ty zase pobaví).
Kniha je navíc na rubu doplněna stručným textem a souvislou řadou podrobnějších informací, zajímavostí a chronologických tabulek. Zájemci si ji budou moci v průběhu výstavy koupit.
Kromě obřího leporela, základu naší výstavy, budou v prodeji i další knihy Lucie Seifertové. V nich do podoby prostorových skládaček a komiksu převedla řadu známých i méně známých českých pověstí a nabízí je čtenářům nejen v češtině, ale v mnoha jazykových mutacích (v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, ale například také v japonštině).

Výstava ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné bude slavnostně zahájena v úterý 27. ledna 2009 v 10 hodin. Součástí vernisáže bude beseda s autorkou leporela Lucií Seifertovou.
Dodatek z 13.2.09: _Z technických důvodů bude výstava Dějiny udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí (obří leporelo) ve Výstavní síni Muzea Těšínska v Karviné ukončena již v neděli 29. března 2009.

PhDr.David Pindur
zástupce ředitele
Muzeum Těšínska
Hlavní třída 15
737 01 Český Těšín
tel.: +420 558 761 216
fax: +420 558 761 223
http://www.muzeumct.cz