SCHOLTIS August [ Osobnost ]

August Scholtis
August Scholtis
Německý spisovatel, dramatik a publicista, narozen r.1901 v Bolaticích,
zemřel r. 1969 v Berlíně.

Velmi talentovaný samouk, jeden z nejlepších slezsko-německých spisovatelů.
Ačkoli skoro celý život psal s hlubokou účastí, humorem a úctou hlavně o svém rodném kraji Hlučínsku a Ostravsku, zůstal u nás celkem neznámý.
Na hodnotu jeho díla upozornil především ostravský spisovatel a překladatel Milan Rusinský, jež o něm napsal v r. 1969 český nekrológ.
August Scholtis žil v Berlíně, kde působil jako učitel. V r.1927 získal první cenu na novelu Nachruf. Pozornost českých čtenářů vzbudil především román "Ostwind" (1931) s podtitulem Historie horolezecké katastrofy. Česky vyšly v překladech Milana Rusinského dva Scholtisovy romány, z nichž je především známý vynikající a velmi dojemný román Baba a její děti (1935).
V Mnichově vyšla v r. 1959 ještě jeho vzpomínková kniha Nějaký pán z Bolatic (Ein Herr aus Bolatitz).
Ke konci svého života se August Scholtis zajímal pouze o českou literaturu.
Vydal ve svém překladu několik českých knih, např. Olbrachtův Golet v údolí a Havlovo drama Zahradní slavnost. Usiloval taky o vytvoření československo-německé společnosti. Jeho poslední román Knížecí koruna o životě na panství Lichnovských v Chuchelné a Hradci u Opavy, však zůstanou již jen torzem.
Zájem o Scholtisův život a dílo opět v posledních letech roste, jak o tom svědčí například nové vydání první části Scholtisových dopisů pro berlínské nakladatelství.

Literatura :
Zdeněk Bár, Čeští spisovatelé z Hlučínska, Hlučín 1933

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.hlucin.cz
Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Markéta Kvitová (Informační centrum Nový Jičín) org. 56, 21.03.2003 v 08:19 hodin