Homepage

Slezan oslavil padesátiny

Český Těšín

Psal se 3. prosinec roku 2005 a z jeviště Těšínského divadla se ozvaly první tóny "Těšiňoku", na které nastoupili současní i bývalí členové folklorního souboru, čímž začal Jubilejní koncert u příležitosti padesátého výročí Slezanu.

50

V první části koncertu vystoupili současní členové v Těšínském kroji s pásmem Slavnostní obřad čepení nevěsty a předvedli způsob, jak ji vdané ženy přijímaly mezi sebe.

50

Po svatebním obřadu následovala zábava neboli "čakačka", z které nám tanečníci předvedli tance Gołómbečka a Šustka. Tím skončila část v Těšínském kroji a následoval kroj Orlovský, ve kterém se představili bývalí členové souboru.

50
50

Současníci se znovu na jevišti objevili tentokrát v kroji bohatých Jablunkovských měšťanů a představili nám tance typické pro město Jablunkov a jeho blízké okolí.

50
50

Po kratičké přestávce, během které si mohli účinkující oddechnout, již přišli na jeviště první gratulanti, kterými byly děti ze souboru Slezánek.

50

Během koncertu jsme pomyslně mohli navštívit starodávné město Těšín, Orlovsko, město Jablunkov, ale Těšínsko by nebylo úplné, kdybychom se nezastavili v našich krásných Těšínských Beskydech. Tanečníci nám v Horalských krojích předvedli například zemitý tanec Ověnžok, tanec s cepy, a protože k Beskydám neodmyslitelně patří i zbojník Ondráš z Janovic, zakončili tento slavnostní koncert společně současní i bývalí členové zbojnickým tancem Ondráš.

Hrála cimbálová muzika Slezan s primáši Tomášem Treichlem, Mirkem Kyjonkou a Martinem Sikorou.
Slovem provázela Marie Kyjonková.

50
50

Poděkování patří zřizovateli souboru, jímž je Kulturní a společenské středisko Střelnice, sponzorům a především vedoucímu souboru, panu Boleslavu Slováčkovi.

Renata Moráňová
Jana Bazgierová
Foto: Wieslaw Przeczek

Fotografie a jiné (nepolitické) texty Miroslava Macka zveřejňuje www.macekvbotach.cz

DALŠÍ INFORMACE: Slezan, folklorní soubor
Zveřejněno 11.01.2006 v 15:16 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz