Homepage

KARLSEDER Bedřich

Bedřich Karlseder - architekt a stavitel.
12. 2. 1856 Příbor - 7. 6. 1913 Příbor

Narodil se v rodině významného příborského architekta, stavitele Kašpara Karlsedera.

Po studiích na příborském gymnáziu odešel do Vídně, kde absolvoval studium vojenského stavitelství. V letech 1883 - 1892 byl vojenským stavitelem u pěších útvarů rakouské armády v Trebinji, Sarajevu, Budapešti, Přemyšlu, Lvově a Krakově. Během své vojenské kariéry dosáhl nejvyššího stupně poddůstojnické hodnosti - feldvébl (šikovatel). Po návratu do Příbora v roce 1892 pracoval jako koncesovaný zednický a tesařský mistr ve stavební firmě Kašpara Karlsedera. V roce 1895 se stává oficiálním městským stavitelem v Příboře.

Oženil se 22. 1. 1895 s Annou Peřinovou, se kterou měl dvě děti Bedřicha a Annu.
Byl technickým znalcem, městským radním a náměstkem starosty města Příbora.
Na přelomu 19. a 20. století patřil mezi nejvýznamnější představitele secesní architektury na Novojičínsku.
Ve své tvorbě uplatňoval spíše tradiční formu, která vycházela z historizujícího tvarosloví. Jeho architektura však nesla i regionální rysy. Nejvíce je jeho rukopis patrný na secesních objektech v Příboře, Kopřivnici, Rybí, Mošnově, Mniší, Skotnici, Vlčovicích, Fryčovicích, Ženklavě, Sedlnicích, Petřvaldě, Větřkovicích, Závišicích atd.
Spolupracoval se sochaři Františkem Úprkou, Václavem Novákem, Janem Veselým a malířem Antonínem Svobodou.
Od počátku své tvůrčí činnosti se účastnil architektonických a urbanistických soutěží. Je autorem mnoha významných staveb v Moravskoslezském kraji, z nichž některé jsou kulturními památkami.
Navrhl a realizoval více než stopadesát objektů. Postavil Masarykovo gymnázium v Příboře, Českou měšťanskou školu v Kopřivnici a Katolický dům v Příboře. Provedl opravy hradu ve Štramberku, přístavby zámku v Nové Horce a přestavbu pivovaru v Příboře. Je autorem projektů českých měšťanských škol v Opavě a v Kopřivnici. Dále postavil např. továrnu na pletené zboží v Příboře, obecní nemocnici ve Velkém Petřvaldě, farní budovu a obecní dům ve Větřkovicích.
Postavil nebo přestavěl mnoho objektů, které jsou součástí Městské památkové rezervace Příbor. Svojí architektonickou tvorbou významně ovlivnil vzhled města Příbora a okolních obcí.
V r. 1903 mu bylo za zásluhy o obec uděleno čestné občanství ve Skotnici.
V roce 1911 byl oceněn státní stříbrnou medailí Krajinské výstavy severovýchodní Moravy v Příboře.
Zemřel po dlouhé těžké nemoci 7. června 1913. Je pochován na starém hřbitově v Příboře.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: Petra Kolářová (Kancelář vedení města) org. 139, 15.07.2013 v 14:36 hodin

Copyright 2000-2020 © ViditelnyMacek.cz