PÁTEČNÍ GLOSY 13.05.2005

Miroslava Macka
Dnes je pátek třináctého, dle pověrčivých lidí nešťastný den. Další socialistická vláda nás tedy zřejmě nemine.

Člověk by nečekal, že na počátku 21. století bude opět uzákoněno nevolnictví, ale je to tak: poslanci Evropského parlamentu se většinově rozhodli, že nám zabrání pracovat za mzdu déle než 48 hodin týdně, a to včetně pohotovostních služeb, ať chceme nebo nechceme.
Osobně bych navrhoval, ať se pracuje 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Pak by nebyl čas souložit a nerodili by se takoví pitomci jako jsou výše zmínění europoslanci.

Náš sfingovitý eurokomisař Špidla tvrdí (alespoň v rozhovoru pro Lidové noviny), že proti chudobě se dá bojovat jen dvěma způsoby, a to ekonomickým růstem a vytvářením pracovních míst s kvalitní mzdou.
A já blbec jsem si doposud myslel, že proti chudobě existuje jen jedna jediná, historicky prověřená obrana: produkovat takové výrobky a služby, které chce zbytek světa kupovat.

Vřele vám doporučuji přečíst si v časopise Reflex z tohoto týdne rozhovor Pavla Taněva se Stanislavem Komárkem, profesorem přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Tolik vynikajících námětů k přemýšlení a k četbě hned tak nenajdete. Jedním slovem - zážitek!

Čtenář M.Č. mi zaslal následující poznámku k mé večerejší glose o regulaci poplatků stavebních spořitelen zákonem:
Je fakt, že stavební spoření se svým státním příspěvkem (správně: poplatníci sami sobě, skrze žravý úřednický aparát), natolik pokřivuje trh zápůjčních fondů a činí je pro střadatele tak výhodný, že stavební spořitelny by byly hloupé aby z toho neurvaly co nejvíc.Své poplatky by mohli zvyšovat teoreticky až do výše státního příspěvku a přitom by byly stále výnosnější , než
ostatní spořící produkty na trhu (a při nulovém riziku-podotýkám).
A tak proto mi nepřipadá tak hloupé toto zvyšování poplatků legislativně omezit, protože jinak by stále větší část našich redistribuovaných daní končila ne tam odkud vyšla, ale v posledních modelech drahých služebních vozů spořitelen. Takže
poslanci ODS reagovali jen regulací na předchozí regulaci,což je může tentokrát omluvit.A svobodné uzavírání smluvních podmínek mezi klientem a stavební spořitelnou na trhu, který je omezen licencováním stavebních spořitelen a tedy na straně nabídky produktů omezen pro šest či sedm vyvolených, je minimálně diskutabilní.Tak jako naši moudří vládci udělili licenci na mobilní telefonii pouze třem operátorům, protože by se dle jejich názoru víc operátorů na trhu neuživilo. Díky nim mají operátoři miliardové zisky a my SMS za 3 Kč, místo za 10 hal.
Jinak si nedělám iluzi o liberárním uvažování některých poslanců ODS, ale to už je jiné téma.
Můj dodatek: budiž, ale nebylo by mnohem lepším řešením původní plevel vytrhat než jí bránit v růstu vysetím jiné plevele?

Čtenář Z. T. zase tuto:
Ve čtvrtečních glosách v pasáži "Tři dny v nové Evropské unii ( po přijetí evropské ústavy) šíříte dle mého nepravdu. Není pravda, že potraviny budeme dovážet z Polska. Poláci budou mít totiž stejně perfektní džob jako my. Budou skladovat jaderný odpad z elektráren. Potraviny budeme nakupovat ve Francii a v Německu.

Staré české přísloví:
Foukej nebo nefoukej: býk z žáby nebude.