ÚTERNÍ GLOSY 10.05.2005

Miroslava Macka
Pokud nechápete, kam mizí vaše nekřestanské daně, nabízím jeden kamínek do mozaiky poznání. Loňského Silvestra trávil tehdejší premiér Gross s rodinou na horách. Jeho dům ve Voskovcově ulici mezitím hlídalo ŠEST jeho strážců.
Přišlo se na to nyní tak, že MF Dnes prověřovala nedávné vloupání do garáží domu, kde bydlí Gross a při té příležitosti vyšlo též najevo, že tehdy se jeden ze strážců zřejmě nudil, hrál si v autě s pistolí a náhodný výstřel poškodil automobil Grossova souseda.
Platy šesti strážců, dva poškozené automobily, to už je pěkná sumička.

Právo dnes píše, že Česká republika je od 1. května oslabena v boji s mezinárodním terorismem a organizovaným zločinem, neboť Telecom ukončil odposlechy pro zpravodajské služby.
To je ovšem prkotina proti tomu, že Lidový dům zůstane bez informací o svých politických protivnících.Včera jsem zaslal na Úřad vlády následující dopis. O reakci Úřadu vás budu informovat:

Úřad vlády
České republiky
nábřeží Ed. Beneše Zábřeh, 7. května 2005
Praha 1


Věc: přihláška do konkurzu ve formě dopisu členům vlády


Vážení,

u vědomí existujících problémů s tiskovým mluvčím vlády (zkušení kandidáti se zřejmě do této bezesporu náročné funkce nepřihlásili, což je, jak doufám, jediný důvod, že jste schválili do této velevážené funkce slečnu Skořepovou, bez hlubšího vzdělání, jazykových znalostí, životních zkušeností a politické praxe), dále u vědomí toho, že jak veřejnost, tak premiér Paroubek vyjadřuje přání angažovat do vládního dění i opozici a taktéž u vědomí, že lepší než tisíc slov je jeden jediný čin, hlásím se do konkursu na tiskového mluvčího české vlády.
Je mi 61 let, jsem zcela zdráv, sportující nekuřák se dvěma dospělými, zaopatřenými dětmi, šťastně podruhé léta ženatý se švýcarskou občankou Janou Bloch, vlastním řidičský a zbrojní průkaz.
Mám za sebou více než dvacetiletou praxi v náročném medicinském oboru, praxi v řízení ministerstev i politické strany, zrovna tak jako praxi v poradenských službách. Jsem finančně nezávislý a rozhodně mi nejde o finanční přilepšení - na důkaz toho předem oznamuji, že jsem (v případě vítězství v konkursu) ochoten pracovat bez nároku na plat či jakoukoliv jinou odměnu. V době, kdy ministr financí obtížně shání podporu pro rozpočtové úspory ve výši 70 miliard by dozajista šlo o velmi návodný počin a hlavně příklad ostatním.
Hovořím a píšu poměrně slušně česky, domluvím se solidně anglicky a také moje letité praktické mediální zkušenosti by jistě přišly vhod. A to zrovna tak jako osobní známost s většinou českých a s mnoha zahraničními politiky.
Co se týká mého všeobecného vzdělání, byl jsem prvním členem organizace MENSA zpoza železné opony, jsem letitým členem Svazu českých filatelistů, České numismatické společnosti, Spolku českých bibliofilů, Hollara, Spolku přátel a sběratelů ex libris, Společnosti bratří Čapků, byl jsem též léta členem Genealogické a heraldické společnosti, Svazu československých fotografů, spolku zahrádkářů a mnoha dalších.
Publikoval jsem překlady z anglické a americké poezie (Shakespeare, Browningová, Poe a další) i prózy, spolu s mojí paní knihu "Jak se stát labužníkem" a stovky a tisíce článků na témata politická, kulturní a odborná (zvláště ze zdravotnictví) v novinách a časopisech tu- i cizozemských.
Nemám žádnou vadu řeči, dokáži hovořit nahlas, zřetelně a plynně a potíže mně nedělá ani výslovnost komplikovaných cizích slov (kupříkladu der Hottentotepotentatentanteatentatentaeter, čili pachatel atentátu na tetu hotentotského potentáta) .
Bývám vždy dokonale celkově upraven a dokáži se bezchybně pohybovat i v těch nejvyšších tuzemských i mezinárodních kruzích.
Moje loyalita se též v minulých letech více než jednou osvědčila, navíc jsem člověk, který prošel mnoha životními úspěchy i pády a jsem tedy osobnost poměrně vyrovnaná a silná.
V případě nezbytnosti dodám, pochopitelně, na vyžádání detailnější informace.
Berte prosím, tuto moji nabídku zcela vážně, myslím ji totiž (na rozdíl od mnoha ostatních) opravdu úpřímně.

S pozdravem a díky za odpověď

Miroslav Macek

Jiráskova 42
789 01 Zábřeh


Velmi výstižnou a bohužel zcela pravdivou větu pronesl v rozhovoru pro časopis Týden Vojtěch Cepl, spolutvůrce ústavy, bývalý soudce Ústavního soudu a dnešní vysokoškolský pedagog a která platí nejen u vysokých škol: "U nás panuje korporativistický systém, kterému říkám sladký jed osmašedesátého roku: Vy nás budete platit, my budeme nezávislí a budeme si dělat, co chceme. Takové společenství vždycky vyměšuje svoje zájmy a zájmičky, to jest ani nohu ze závodu, žádné změny, maximum peněz, minimum práce."

Nové české úsloví (z úst Martina Severy, tiskového mluvčího ministerstva zemědělství, když odpovídal na stížnost majitelky kozí farmy, stěžující si na nešetné a bolestivé značkování koz, údajně dle nařízení EU):
"Chovatelka si na své kozy musí zavěsit značky podle předpisů Evropské komise."