PÁTEČNÍ GLOSY 29.04.2005

Miroslava Macka
Nechápu, proč jsou všechny noviny plné planých úvah, zda někteří poslanci ČSSD (Kavan, Laštůvka, Lachnit, Kopecký, Hojdar) "nepoloží" Paroubkovu vládu.
Stačí si přece přečíst odpověď Jiřího Paroubka na zcela konkrétní otázku MF Dnes "Vy tedy věříte, že vás podpoří všichni poslanci ČSSD?": "Já nepochybuji, že to dopadne dobře."
Zrovna tak totiž mohl říct: "Nepochybuji, že vláda důvěru dostane, a to i v případě, že ji nepodpoří pár poslanců ČSSD, neboť někteří poslanci KSČM se v takovém případě "zapomenou" v kuloárech a sníží tak kvórum."

Jak to tak vypadá, hloupí občané nakonec nedostanou šanci rozhodnout o přijetí či nepřijetí evropské ústavy, rozhodnou za ně moudří zákonodárci, které by navíc většina lidí velice ráda vyměnila. Jak typické!

Á margo rozhodnutí Ústavního soudu, že obecní vyhlášky, zakazující pod hrozbou pokuty neohlášený vstup úředníků na území obce, jsou neústavní, řekl předseda Ústavního soudu Rychetský, že přemíra státních institucí, úředníků a jejich požadavků ovšem nesvědčí o kulturnosti českého úřadování.
Bylo to ovšem jeho alter ego, místopředseda vlády pro legislativu, ministr spravedlnosti a význačný člen ČSSD Rychetský, který se během svého vládnutí osobně silně přičinil o zaplevelení české legislativy socialistickým šlendriánem a přemnožení státních institucí, aby bylo kde ukládat kamarády a známé.

Rozhořela se opět debata o tom, zda je dětská prostituce na Chebsku častým jevem ( jak tvrdí německé organizace, touto problematikou se zabývající) či zcela opjedinělými případy ( jak tvrdí česká policie).
Odpověď je ovšem zcela jednoduchá, neboť tržní zákonitosti platí, ať chceme nebo nechceme, i zde: cikáni uplatní na trhu přesně tolik malých děvčátek, kolik činí poptávka z německé a jiné strany. A tato poptávka je, vzhledem ke statistickým údajům o sexuálních úchylkách, docela přesně odhadnutelná.

Čtenářka glos H.P. mi zaslala mail, z něhož vybírám:
...zajděte do cukrárny a nechte si zabalit jeden zákusek, měl by být daněn 5%. Běda však, když si v té cukrárně sednete a totéž si necháte nandat na talíř. Zaplatíte 19% DPH......

Čtenář V.T. mi zase napsal ranní povzdech nad byrokracií:
Na krajský úřad musíme poslat ICT plán. Plán je sice formalita, ale budiž. Ovšem kromě toho, že pošleme ICT plán,
musíme zároveň poslat stejnému úředníkovi i námi vystavené potvrzení, že jsme ICT plán vypracovali...
A to je jen dnešní zážitek, v 9 hodin ráno. Kolik takových nezbytně nutných úkolů nám ještě tento den (měsíc, rok???) úřad pošle?
Dodávám: patřím mezi ty šťastné, co netuší, co je to "plán ICT", ale úřady mi to vynahrazují jinak.

A do třetice čtenář J.V. se zajímavým návrhem:
K Vaší citaci "Nelíbí se vám zákony? Změňte zákonodárce" mám následující připomínku. Ten, kdo něco daruje, se nazývá dárce. Naši tvůrci zákonů nám ale své výplody nedávají zdarma, nechají si za ně naopak velmi dobře platit. Tedy bych je spíše nazýval zákonoprodejci popř.zákonoveksláky.

Staré české přísloví:
Kdo štěstí má, tomu palice pod lavicí zakokrhá.

Knížku "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsem napsal a vydal s mou paní, je nadále možno objednat na adrese m.vitovcova@volny.cz a ukázku z ní je možno si přečíst v glosách ze dne 20. ledna 2005.