ÚTERNÍ GLOSY 26.04.2005

Miroslava Macka
Jedna jediná fotka Hynka Glose, zachycující z profilu postavu Jiřího Paroubka při včerejším jmenování do funkce a publikovaná v dnešních Lidovkách, vypovídá o našem novém premiérovi mnohem víc, než desítky stránek textů.
Opravdu stojí za to se na ni podívat - takovou vizuální koncentraci bolševického funkcionářství bylo možno naposledy vidět jen na snímcích ze zasedání ÚV KSČ.

Politolog Rudolf Kučera říká dnes ke Grossovi: "Již po jeho nástupu do čela vlády jsem řekl, že od jeho kabinetu nelze očekávat vůbec nic. Již ve funkci ministra vnitra neudělal vůbec nic, ten úřad je v neuvěřitelném nepořádku, je tam ohromná spousta pochybných existencí. Co můžete čekat od člověka, který již v čele ministerstva neodvedl žádnou práci, a jen se mediálně předváděl?"
Špatné ovšem je, že přes toto a další varování se našel dostatek lidí, kteří to neviděli či nechtěli vidět a vůbec nejhorší je, že titíž lidé se pranic nepoučí a klidně zase naletí další neschopné "mediální tváři".

Pokazilo se mi elektrické otvírání vrat garáže, což po deseti letech bezchybného provozu beru. Dokonce beru i to, že mi přivolaný firemní technik řekl, že motor již nelze opravit, neboť se léta nevyrábí a náhradních dílů tedy nět - jsem už dost dlouho na světě a vím, že lepší je (pro výrobce a servis) prodat nový motor za dvanáct tisíc než opravit starý za pár desetikorun či stovek. A taky dobře vím, že v mém případě (s pověstí bohatce) by možnost opravy stejně zapřeli, i kdyby měli náhradních dílů plný sklad - i s tím mám letité zkušenosti. Co mně ovšem vyrazilo dech, bylo tvrzení servisního technika, že vzhledem k tomu, že garáž není přímo v rodinném domě, ale pár metrů od něho, byť pevně zdmi spojena s domem, budu muset zaplatit 19% DPH a ne 5%, jako v případě, když by garáž byla v domě.
Může mi tuto logiku někdo vysvětlit?

Zajímavá prognóza přišla od čtenáře glos J.P.:
.....to s tou státostranou, to řekl Paroubek schválně - vidím to jako hlavní volební heslo ČSSD do příštích voleb, ať už budou kdykoliv.
Kde není ani špetka nějakého programu, tam přijde na řadu strašení lidí. Uvidíte, že to teď začnou používat stejně jako "Kartago budiž zničeno" v každém projevu někoho z ČSSD.

Dnes vychází v Lidovkách můj text "Lidová tvořivost aneb Překlad návrhu euroústavy do češtiny".