PONDĚLNÍ GLOSY 18.04.2005

Miroslava Macka
Jaroslav Plesl v dnešních Lidovkách dokonale zhodnotil včerejší vystoupení Stanislava Grosse v televizní Sedmičce: roztřesené ruce, křečovité úsměvy, pohled raněné srny a obrovská porce drzosti. Další redaktor Lidovek Pavel Máša k tomu ještě dodal politické fantasmagorie, ve kterých se zřejmě už neorientuje ani sám Gross.

Myslím, že by měl někdo Grossovi a ČSSD vysvětlit, že prezident Klaus NIKDY nejmenuje vládu, která bude stát a padat na podpoře komunistů. Ale možná to Gross a jeho parta dobře vědí a jen chtějí k původcům vládní krize, které vidí ve "zrádných lidovcích", přidat i prezidenta.
"Rozpuštění problému" říká se tomu - po pár dnech hádání se o ústavnosti či neústavnosti kroků prezidenta už nikdo ani nevzpomene, že jediným základem krize je rozpolcenost ČSSD a osoba Stanislava Grosse s jeho obrovským strachem, že když skončí ve funkci, zakrátko skončí v poutech - zaděláno na to má zatraceně dobře. Jede prostě na tygru a bojí se seskočit.

Gross a ČSSD ovšem ani neriskují, že záhy lidé vemou Strakovku šturmem, vynesou Grosse a ostatní ministry v zubech a naházejí do Vltavy. Neboť vztek nad jejich neschopností se v toku času mění na bezmocnou nevolnost a nakonec na jakousi podivnou, hořkou lítost.

Pohlední lidé mají téměř o 10 % vyšší mzdy, říká studie jedné americké banky. Troufám si tvrdit, že jsou i jinak úspěšnější, přičemž si nemyslím, že musí jít o osobní krásu, spíše jde o "celkový umělecký dojem": upravenost, úsměv, vyzařování pohody a sebedůvěry... a to vše záleží jen na nás.

Dnešní přísloví mi zaslal P.K.:
Všechno nepodstatné je vidět na první pohled.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.