ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.04.2005

Miroslava Macka
Jen osm hodin trvalo Grossovi, Kalouskovi a Němcovi zapomenout na všechna silná slova, výčitky a nadávky a domluvit se na dalším pokračování vlády, která bude mít jeden jediný cíl: přerozdělit co nejvíce našich daní tak, aby z toho měli vládnoucí strany, vládnoucí jednotlivci a zájmové skupiny za nimi co největší mocenský a pekuniární zisk. Také předvolební "nákup" hlasů za různé úlevy a přilepšení je více než jistý.
A je signifikantní, kterak zůstala ve stínu koaličního plácnutí si tragická zpráva, že ministři opět ve vládě smetli návrh ministra financí ušetřit v příštích dvou letech z rozpočtů 70 miliard korun.

Ve stínu též zůstala zprávička, že na kamarádku manželů Grossových Barkovou byla podána žaloba za pojistný podvod.

Exprezident Havel se konečně vyjádřil k současné politické situaci: dopisem podpořil současné proreformní protisyrské hnutí v Libanonu.

S křížkem po funuse přišla ODS s návrhem na "generální dohodu" o přechodné vládě a předčasných volbách. S čím by ovšem neměla otálet, je budování týmů schopných úředníků, kteří budou připraveni udělat po příštích volbách ze současného Augiášova chléva funkční správu státu. A bude to práce téměř nadlidská.

Problém s platbami Všeobecné zdravotní pojišťovny za léčbu pacientů s "drahými" chorobami opět vynesl na světlo otázku, proč je v Česku "zadarmo" léčba kdejaké prkotiny a pak chybějí peníze na léčbu nemocí skutečně závažných.
Ale odpověď a hlavně logické řešení opět nepřijde: neustále je před nějakými volbami.

Staré české přísloví:
Co s mocnějším dobudeš, nerovný díl mít budeš.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.