PONDĚLNÍ GLOSY 11.04.2005

Miroslava Macka
Za nového premiéra je nám vnucován Jan Kohout, a to přesto, že mu zcela chybí jedna vlastnost, v politice zcela nezbytná, totiž předvídavost. Člověk, který v roce 1986 vstoupil do KSČ, připomíná mi totiž svojí předvídavostí Němce, který by v dubnu 1945 vstoupil do NSDAP. A jeho vysvětlení, že to bylo za Gorbačova a perestrojky a chtěl tedy pomoci reformovat Stranu zevnitř, je už vyloženě trapné.
Ale možná soudruhu Kohoutovi křivdím a šlo jen o klasickou vyčuranost - vstupenku ke kariéře. Tomu by nasvědčoval i jeho měsíční pobyt na špiónské škole v Moskvě, dle vyjádření Kohouta jen proto, že to byla podmínka následného studijního pobytu ve Francii.
Také bruselská byrokratická zkušenost nejeví se mi nejlepší kvalifikací pro efektivní managerování státu.

ČSSD "posiluje" i vnitřně: v sobotu byli do předsednictva Ústředního výboru ČSSD, tedy do nejvyššího vedení, zvoleni soudruh Škromach a soudružka Emmerová. Gott mit uns!

Martin Zvěřina v dnešním článku v Lidovkách s titulkem "Fracek s partají" mimo jiné píše: Pokud si ČSSD tyto cynické způsoby podrží, může vedle udržení se u moci dosáhnout i toho, že předsedové koaličních stran Kalousek a Němec budou vedle jejich bosse vypadat jako neviňátka, možná dokonce jako morální autority.

Dnes ráno jsem v Radiožurnálu slyšel reportéra říci: Je to zázrak, že pánové Gross, Kalousek a Němec byli schopni zasednout k jednomu stolu a začít jednat.
Pche. Jakýpak zázrak! Zázrak by byl, kdyby někdo z nich při novém přerozdělování koryt chyběl a nebo, kdyby se nakonec nedohodli.


Zítra vyjde v Lidovkách můj text Patero přísloví aneb politicky nekorektně o nekorektní současnosti.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.