ÚTERNÍ GLOSY 5.04.2005

Miroslava Macka
Doufám, že v mediální povodni informací o úmrtí a pohřbu papeže Jana Pavla II. nezapadne informace, kterou sdělil sobotní MF Dnes předseda komunistů Grebeníček.
Otázka: Ve svém projevu ve sněmovně jste řekl, že se mohou objevit další premiérovy kauzy. Víte něco konkrétního?
Odpověď: Já jsem předsedovi vlády Grossovi jistou věc naznačil. Reagoval velmi zdrženlivě. Očekával jsem, že veřejně vystoupí a řekne, že se nic takového nemůže stát. To však neudělal. A tak v případě, že se něco provalí, si tedy premiéra vychutnám.
Docela silné kafe, co říkáte?

Dvě varianty dalšího vývoje vládní krize rozehrála ČSSD: buď se jí podaří nalákat na zákon, nalepený k hlasování o důvěře vlády, unionostické poslance a přesvědčit komunisty, aby opustili při hlasování sněmovnu, což by k přežití vlády stačilo (ale tato varianta je velmi málo pravděpodobná), nebo přilepí k hlasování o důvěře zákon o snížení daní pro své voliče a hlasování buď s komunisty vyhraje a nebo i tak prohraje, avšak bude mít munici pro příští volby = ČSSD je stranou námezdně pracujících a nikoliv komunisté nebo lidovci, kteří vám odmítli snížit daně (a tato podvarianta je nejpravděpodobnější).

Vedení ČSSD uvažuje o tom, že by bylo zrušeno ministerstvo informatiky a místo místopředsedy vlády pro legislativu. Potvrzuje tak to, co jsme věděli od počátku, totiž, že tyto úřady byly a jsou zcela zbytečné a byly ušity na míru pánům Mlynářovi a Burešovi v rámci handlů při sestavování vlády.
Jejich zbytečný provoz nás ovšem stál pěkných pár desítek milionů.

Dokonalé zhuštění současného politického dění do jediné krátké věty se povedlo Karlu Steigerwaldovi v dnešní MF Dnes:
Grossův úpadek je trapný.

Vicepremiér, ministr spravedlnosti a předseda US - DEU Němec včera pronesl v Radiožurnálu větu, která může aspirovat na lecjakou cenu, nejraději za nejtrapnější výrok: Za dobu současné krize se podpora US - DEU ztrojnásobila.

Čtenář Z. M. mi á conto mé včerejší glosy k pohřbu papeže napsal: "Jsem pravidelný četnář Vašich stránek, ale dnešní Vaše myšlenka v prvním odstavci je pro mne urážlivá. Prosím, važte svá slova, moc mne to mrzelo."
Pro osvěžení paměti opakuji inkriminovaný první odstavec: Moc rád bych žil ve světě, v němž se úcta a láska k zesnulému projevuje tichou soukromou chvilkou rozjímání a vzpomínkou a nikoliv účastí na velkodivadle, na které se sjede do Říma více než dva miliony "truchlících".
Sice na svém názoru nevidím nic urážlivého, ba ani na výrazu "velkodivadlo", pozoruji -li, co z papežova pohřbu hodlá učinit dav, cestovní kanceláře, hoteliéři a obchodníci a navíc jsem nabídl svoji představu uctění zesnulého, přesto bych rád slyšel na tuto věc více Vašich názorů.

Druhý stupeň adjektiva "hroší" mi zaslal čtenář T. Z. Zní: "grošší".

Pavel Kosoryn mi poslal velmi časový bonmot:
Slepým vůdcům nelze nastavit zrcadlo.

Staré české přísloví:
Kurva tam se kloní, kde zlato zvoní.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.