PONDĚLNÍ GLOSY 4.04.2005

Miroslava Macka
Moc rád bych žil ve světě, v němž se úcta a láska k zesnulému projevuje tichou soukromou chvilkou rozjímání a vzpomínkou a nikoliv účastí na velkodivadle, na které se sjede do Říma více než dva miliony "truchlících". Nepatřily kdysi pokora, chudoba a neokázalost k církevním cnostem?

Rozhodně stojí za přečtení článek Jaroslava Plesla v dnešních Lidovkách, neboť si při komentování trapného poslaneckého divadla o vyslovení nedůvěry vládě všímá věcí podstatných, které na sebe "práskli" koaliční bývalí partneři a nikoliv povrchní trapné komičnosti: stovky míst ve státní administrativě jsou obsazovány podle stranického klíče, Havlův oblíbenec a nositel "nového politického stylu" Lubomír Zaorálek se drží profláknutého Grosse jako klíště, za premiérem neustále chodí "kandidáti" na ministerské posty a lidovci se chtěli na začátku koaliční vlády dohodnout s ČSSD na výsledku chystaných privatizací.
Dokonalá ukázka, o čem je vlastně politika.

Ještěministryni zdravotnictví Emmerové se "vzbouřila" poradní léková komise, neboť se její členové odmítají podepsat pod vyhlášku, kterou neměli čas ani si přečíst, neřkuli aktivně připravit.
Bolševická praktika, v tomto případě exekutivní moc nikým nevolených úředníků, není ovšem na tomto ministerstvu výjimkou, ale pravidlem.

Zítra vyjde v Lidovkách můj text "Premiér Gross a zákony logiky".

Karel Čapek k dnešku: I na spáleništi si někdo ohřívá svou polévku.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.
P.S.
Doufám jen, že v mediální povodni informací o úmrtí papeže Jana Pavla II. nezapadne informace, kterou sdělil sobotní MF Dnes předseda komunistů Grebeníček.
Otázka: Ve svém projevu ve sněmovně jste řekl, že se mohou objevit další premiérovy kauzy. Víte něco konkrétního?
Odpověď: Já jsem předsedovi vlády Grossovi jistou věc naznačil. Reagoval velmi zdrženlivě. Očekával jsem, že veřejně vystoupí a řekne, že se nic takového nemůže stát. To však neudělal. A tak v případě, že se něco provalí, si tedy premiéra vychutnám.
Docela silné kafe, co říkáte?