CD Mladé vzpomínky

časopis Folklor č.2/2005
Dostalo se k vám CD s názvem "Mladé vzpomínky"?Já to štěstí měla a musím říci, že ho vřele doporučuji těm, kteří mají tzv. otevřené srdce. Je to totiž zcela zvláštní CD, originální nápadem i zpracováním. Není určeno pouze k poslouchání, ale je třeba si k němu vzít doprovodný text, neboť právě on pomůže pochopit a vcítit se do jeho obsahu.
CD se nazývá "Mladé vzpomínky" a jsou na něm zachycené písně z Nivnice a Bánova, písně, které doprovázely člověka od dětství až do období dospělosti. Nejde však o písně vybrané z estetických hledisek či náhodně, nejde ani o vybrané interprety, ale s každou písní i její interpretací je spjato kousek historie souborů a jednotlivců, kteří prošli dosavadním folklorním životem Vlastimila Ondry, učitele, muzikanta, člověka, který spojil svůj život nerozlučně s dětmi, lidovou písničkou a především se svým domovem. On je vlastně iniciátorem a realizátorem onoho CD. Někteří si možná řeknou, že ta a ta písnička se dala zazpívat lépe apod., ale věřte, že pokud si ke každé přečtete textový doprovod, budete vnímat nahrávky s citlivějším porozuměním. Text i celá koncepce CD je vyznáním kantora V. Ondry, jeho lásky a zájmu o svůj domovský region a o kulturní dědictví, které je součástí jeho identity. Je i dokladem o těch, kteří touto školou pana učitele prošli.
V Nivnici jsem se narodil a pokud Bůh dá, budu tu žít s lidmi, které denně střetávám, do smrti. Cítím tu zvláštní duchovní náboj a čerpám z něj sílu, abych mohl kráčet po cestě. Po své cestě, která vede zpět proti proudu času - blíže k mým předkům - a přesto do mé vlastní budoucnosti. Po cestě, po níž kulhám i tančím, na níž potkávám lidi, se kterými je mi dobře, tolik autor. Více slov není třeba.
CD "Mladé vzpomínky" si můžete objednat na adrese: Rezkova 30, 602 00 Brno.

Eva Rejšková