ČTVRTEČNÍ GLOSY 31.03.2005

Miroslava Macka
Současná vládní krize přinesla první velké pozitivum: zjišťujeme nejen, kdo je kdo, ale i kdo byl kdo. A tak, sice bez překvapení, ale zato průkazně, zjišťujeme, že bývalý ministr zahraničí Jan Kavan byl a je "komunistům milý" a proto jimi žádaný opět do čela tohoto rezortu. Také poslankyně Kupčová to u nich má dobré, zrovna tak jako současný ministr zemědělství Palas.
I další hodiny a dny jistě přinesou spoustu takových užitečných informací: charaktery se holt vždy nejlépe poznají za časů krize.

Velmi poučné je také to, jak zakladatel US - DEU a velký harcovník na zpěněném oři morálky Jan Ruml zcela mlčí za situace, kdy ministři strany, kterou založil a které dlouho předsedal, klidně přihlížejí jedenání premiéra s komunisty, jen aby se i oni udrželi u koryt. Také Hana Marvanová je kdesi zalezlá a spousta dalších jak by smet. Jak jsem již řekl, velmi poučné.

Jan Rejžek v dnešních Lidovkách k velikonočnímu sjezdu ČSSD m.j. napsal následující půvabnou větu: Jestliže 291 delegátů v Brně hlasovalo pro staronového předsedu Stanislava Grosse, potom tak hromadnou sebevraždu dosud známe leda u velryb.

A pak, že je Stanislav Gross jen "koloťuk"! Vždyť je i schopný zdravotnický manažer. Už před pěti lety chtěl totiž převzít od pražského magistrátu spolu se svým stranickým kolegou Kobesem jednu pražskou polikliniku, jak v dnešních dnech vyšlo najevo, včetně toho, jak na celý projekt přispívaly státní firmy.
Škoda, že mu to tehdy magistrát zatrhl. Gross by jinak věděl o fungování zdravotnictví z praxe podstatně víc a nikdy by jako premiér nemohl trpět ve vládě takové zjevy jako je ministryně Emmerová a také zdravotní politika ČSSD mohla být méně socialistická.

Stanislav Gross také není tak naivní, aby nevěděl, že za případnou podporu jeho vlády si komunisté nechají pořádně "zaplatit". Jeho hlavním úkolem tedy bude co nejvíce to skrýt a co nejvíce to okecat.

Také exsenátor, někdejší nejprospěšnější politik a exmajitel cestovní kanceláře Václav Fischer se pěkně vybarvuje: nechal v Německu vyhlásit konkurz na svůj majetek, aby na něj nedosáhl jeho český věřitel Komárek.
Je zajímavé, jak se občané v anketách o nejoblíbenější a nejprospěšnější soukmenovce neuvěřitelně mýlí.

Není lepšího příkladu toho, kam často vedou kompromisy zákonodárců, než současný stav na českých silnicích, kdy zodpovědnější řidiči svítí celý den a ti druzí nemusejí a tedy nesvítí, což je prokazatelně ten nejnebezpečnější stav.

Staré české přísloví, nejen pro české socialisty a komunisty:
Čert čertu oka nevykline.

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.