ÚTERNÍ GLOSY 29.03.2005

Miroslava Macka
Stanislav Gross, držící se funkce premiéra jako klíště - urychlená privatizace Telecomu - francouzský reklamní odborník, zadarmo pracující na vylepšení Grossova obrazu v očích veřejnosti - jak krásně to vše zapadá do sebe. A defenestrace stále v nedohlednu....

"Bude to privatizace, na kterou budeme moci být hrdi," prohlásil též premiér. Pokud měl na mysli sebe a Šárku, netřeba mu v tom případě nevěřit.

Česko vloni dosáhlo nejvyššího přírůstku HDP za posledních osm let, přesto skončilo v této disciplině mezi novými státy EU spolu s Maďarskem na posledním místě, neboť ekonomika ostatních rostla podstatně rychleji. Tento ekonomický fakt popsal na víkendovém sjezdu ČSSD Stanislav Gross slovy: "Česko je ekonomickým šampionem"...

Se zajímavým názorem na novou místopředsedkyni ČSSD Janu Vaňhovou přišel Jaroslav Foldyna, její severočeský kolega: "Neznám žádné její politické názory. Vždy chtěla jen peníze na kampaň."
Ideální český politik, chce se mi dodat.

Podíváte-li se na počítačově neupravené fotografie Šárky Grossové, Libuše Barkové a nově přibyvších likvidátorky Heleny Horové a právničky Jany Rejžkové, které pomáhají manželům Grossovým zbavit se podivné půjčky a podivného podnikání, musí Vás zaujmout, jak jsou si všechny ty mladé ženy podobné - to snad ani nemůže být náhoda.

Sobotní MF Dnes informovala čtenáře o knize německého historika Goetze Alyho "Hitlerův lidový stát", která se zaměřila na doposud opomíjený aspekt nacismu - sociální oblast. A je to velmi zajímavé čtení.
Dle autora si Hitler kupoval souhlas průměrných Němců se svojí politikou za daňové úlevy a sociální přilepšení pro lidi s nižšími a středními příjmy, tedy dobře prokalkulovaným přerozdělováním, které bylo nejprve dofinancováváno vyvlastňováním židovských majetků a pak plundrováním okupovaných zemí.
Bude třeba zbavit se představ, že nacistická politika získávání si obyvatelstva spočívala pouze v tragickém vlivu zfanatizované nacistické menšiny, neboť šlo též o "kontinuální sociálněpolitické korumpování Němců nacistickým režimem", dodává autor.
Nepřipomíná vám to něco? Jen namísto vyvlastňování a plundrování v cizině je dnes u nás užito zadlužování doma, chce se dodat.

Sjezdové výkřiky ministra financí Sobotky na adresu ODS na velikonočním sjezdu ČSSD by se měly rozhodně stát součástí jeho zdravotnické dokumentace.

Dnes vychází v Lidovkách můj text "Stručná zpráva o sjezdu socialistů na jaře roku 2005".

Knížka "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich) je dotisknuta a objednat si ji můžete na internetové adrese m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.