ČTVRTEČNÍ GLOSY 17.03.2005

Miroslava Macka
Tonoucí se stébla chytá a tak Stanislav Gross dal na hlasy svých poradců a prosadil si, že kampaň před přijetím evropské ústavy povede osobně, spojenou s kampaní řádných parlamentních voleb.
Vláda na kampaň k euroústavě uloupla z našich daní více než 200 milionů korun, taže - logicky domyšleno do konce - se z nich zaplatí i propagace Grosse.
Tunelování, říká se tomu a je to opět na okamžitý Grossův odchod.

Vždyť jsem říkal, že v "cause" Mlynář se ještě pobavíme: teď vychází najevo, že ministr Mlynář sice mluví, jak by medu ukapával o tom, že veškeré státní peníze zůstaly na účtu soukromé společnosti a tedy se nic nezákonného nestalo, vychází však najevo, že státní výzkumný ústav Testcom proplatil soukromé společnosti fakturu na téměř tři miliony korun, přičemž Mlynář nikde ani nepípnul, kam přišly tyto peníze.
Dá se jen hádat, ale troufám si tvrdit, že správně: na platy, odměny a jiné prebendy Mlynářových kamarádů.

Další neslavně slavný monstrproces z období akce Čisté ruce jeho veličenstva Miloše Velkohubého potichu, potichoučku končí. Stíhání bývalého tenisty a sponzora ODS Milana Šrejbra, který byl před sedmi lety obviněn z tunelování svých investičních fondů a strávil 131 dnů ve vazbě, bude v nejbližších dnech definitivně zastaveno.
Potvrdí se tak to, co jsem napsal již před lety: politicky zneužitá státní moc si tehdy slibovala, že Šrejbrovým zatčením se snad dostane k informacím o vybájených "švýcarských kontech" ODS.
A jak už to v Česku chodí, strůjci této frašky nebudou ani pokáráni, neřku - li, aby museli Šrejbrovi zaplatit za veškeré újmy, kterých se na něm dopustili.

MF Dnes v posledních dnech nepublikuje žádné novinky o podivuhodném obchodním tandemu Barková - Grossová, ačkoliv by jistě investigativní novináři mohli získat kupříkladu spoustu informací od lidí kolem bordelu Barkové i od dalších. Nemyslím si však, že na tom nepracují, jen čekají na vhodnou chvíli k publikování.
Takže je pravděpodobné, že se ve dnech těsně předcházejících sjezdu ČSSD leccos šťavnatého dozvíme.
Mimochodem, všimli jste si, kterak policie ani berňák tuto děvu pranic neobtěžují, ačkoliv jen z informací, které sama prozradila, už toho na ni vědí dost a dost. Podivuhodné.

Zakoupil jsem si včera večer do tramvaje časopis Redhot a s potěšením jsem se začetl do rozhovoru s Janem Rejžkem, mým "kolegou" z Lidovek, kterého navíc znám desetiletí zásluhou filmových škol a seminářů, které jsem léta oba pilně navštěvovali a pochechtával se nad jeho střety s lidmi, které ve svých článcích nějak "nakopne".
Na konci rozhovoru jsem pak uveden jako člověk, který se po vstupu do politiky "pomátl": "Kdybych dneska někomu vyprávěl, jak bezvadnej, vtipnej a v dobrým slova smyslu byl gurmán Macek, kterej jezdíval na letní filmové školy a když tam pak přijel po dlouhý době, tak nebydlel v normálním hotelu, ale v nějakým prezidentským apartmá."
Krásný příklad Honzo, ale má jen jednu vadu: zásluhou přecpání uherskohradišťských hotelů během letní filmové školy bylo tehdy volno jen v hotelu (podotýkám, že zcela normálním) na blízkém Velehradě a ten pokoj, kde jsme se s manželkou ubytovali, se nazýval novomanželský, neb měl postel s nebesy.
Tak kdo se vlastně pomátl?

Nové české přísloví, opět od Pavla Kosoryna:
Žena je věčnou inspirací k pomíjivým činům.