PONDĚLNÍ GLOSY 14.03.2005

Miroslava Macka
Premiér Gross včera v televizi "odtajnil" "společenskou smlouvu s občany": má jít o vládní priority této vlády, která bude vládnout již jen pár měsíců. A ty priority? Návrh důchodové reformy, příprava na přisdtoupení k euru, zdravotnictví, přijetí euroústavy, boj s nezaměstnaností, transparentnější prostředí, spravedlivější sociální systém a národohospodářská strategie.
Jak vidíte, jde o směs normální činnosti každé zodpovědné vlády a velkých reforem - které ovšem ani Gross ani ČSSD za léta ve vládě nebyli doposud schopni ani začít.
Jak správně podotýká redaktor Martin Zvěřina v dnešních Lidovkách, společenská smlouva Stanislava Grosse má tři kmotry: Vika, Roda a Simkaniče.

Ministr obrany Karel Kuehnl usoudil z poruchy palivoměru na vládním letadle a z ní vyplývajícím komplikacím s odletem do Izraele, že je nejvyšší čas, aby si vládní činitelé koupili za miliardy z našich daní nová, moderní letadla. Mně z toho vyplývá, že by měli létat normálními linkami.

Miloš Zeman má ve zvyku mluvit jako když tiskne. Někdy ovšem připomíná zešílenou bublinkovou tiskárnu, která pokaždé vytiskne jiný text.
Příkladem budiž jeho dvoustránkový rozhovor v sobotním Právu s redaktorem Alexandrem Kramerem. Zvláště lékařům doporučuji si jej přečíst celý, je medicinsky opravdu velice zajímavý. Ale zpět k Zemanovým "překlepům".
Otázka: Obdařil jste oba své nástupce v čele ČSSD novými přívlastky: šílenec a zkorumpovaný primitiv.
Odpověď: Byl publikován názor (Zeman má na mysli svá slova v knize Jak jsem se mýlil v politice), který zněl: Přeji sociální demokracii i každé další české vládě, aby v jejich čele nestál ani šílenec, ani zkorumpovaný primitiv. ....Každopádně jsem mluvil o nebezpečí, které hrozí každé politické straně, nikoliv jen sociální demokracii. Říkám, že to bylo obecné vyjádření, nikoliv vyjádření ad hominem.
Zeman ovšem původně řekl něco významově zatraceně jiného, než tvrdí dnes: Přeji sociální demokracii i každé další české vládě, aby v jejich čele JIŽ NIKDY nestál ani šílenec, ani zkorumpovaný primitiv.
Příklad druhý.
Otázka: Pořád se ptám: když nevíte o žádném důkazu, jak to můžete tvrdit?
Odpověď:...Snad si pamatujete, jak jsem svého času obvinil Miroslava Macka z nekalých praktik při privatizaci Knižního velkoobchodu. Miroslav Macek mě zažaloval, soud rozhodl, že se mu musím omluvit a já jsem toto rozhodnutí respektoval. Přesto jsem i nadále subjektivně přesvědčen, že Miroslav Macek se při privatizaci Knižního velkoobchodu dopustil nekalých praktik.
Zeman (tehdy ministerský předseda) ovšem před léty v televizi prohlási opět něco zcela jiného: VÍTE JAK PROBÍHALA PRIVATIZACE KNIŽNÍHO VELKOOBCHODU.......TADY MÁTE KAUZU, KTERÁ SE VLEČE UŽ ŠEST LET....JE TO JEDNOZNAČNÉ TUNELOVÁNÍ, BEZ OHLEDU NA TO, ŽE SE NÁHODOU TÝKÁ VYSOKÉHO POLITICKÉHO PŘEDSTAVITELE.
Jak vidíte, Miloš Zeman se nezměnil, stále rychleji mluví, než přemýšlí a pak se to dodatečně snaží okecáváním a slovními předělávkami alespoň trochu zalakovat. Marně.

Staré české přísloví, nejen pro Miloše Zemana a jím vybrané následovníky:
Jedna ovce prašivá mnoho jiných nakazí.

Vážení a milí,
díky všem, kteří jste si koupili naši knihu Jak se stát labužníkem aneb inspirativní kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich). Doufáme jen, že Vás potěšila a hlavně inspirovala.
Tiskárna již dotiskuje dalších 300 kusů, aby se nadále dostalo na ty, kteří o ni projeví zájem.
Objednací adresa je nadále m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.
Zítra vyjde v Lidovkách můj článek s názvem Plaidoyer za mladé soudce a proti soudcovské samosprávě.