ČTVRTEČNÍ GLOSY 10.03.2005

Miroslava Macka
Litoměřický okresní soud vynesl včera rozsudek, ze kterého vyplývá, že je legální požadovat za přijetí do domovů důchodců od žadatelů nebo jejich rodin peníze a nejde tedy o praxi protizákonnou a v rozporu s dobrými mravy. Zástupkyně ombutsmana Motejla Šabatová ovšem nadále považuje tuto praxi za nemravnou a neetickou - kupodivu praxi, kdy někteří lidé děti odkládají svoje rodiče do domovů důchodců, zřizovaných převážně z daní těch, kteří je pro své rodiče nevyužívají, pokládá zřejmě za mravnou a etickou.
Tleskám soudkyni Martině Lorencové též za to, co uvedla v odůvodnění rozsudku: "Požadování rovnosti, ať ekonomické, nebo sociální, při poskytování zdravotní péče soud považuje za pouhé nostalgicko - sentimentální mumlání o podobách socialismu. Přiznejme si, že ekonomické možnosti státu jsou limitované a je nutné vytvořit legální základ pro nový způsob financování sociální péče. Uvědomme si, že za situace finančního tlaku naší společnosti nemohou být nadále sociální služby poskytovány rovnostářským způsobem a je dluhem státu, že nevytvořil žádná konkrétní pravidla a základy pro poskytování sociální péče novým způsobem."
S jediným ovšem nesouhlasím: nejde o vinu státu, ale zcela konkrétních socialistických zákonodárců.

Vypadá to, že ostravský státní zástupce Bláha, který má rozhodnout o dalším pokračování či nepokračování causy Kořistka, zůstane s chřipkou na loži nejméně do příštího čtvrtku, kdy se bude olomoucký vrchní soud zabývat kárnou žalobou na ostravského žalobce Fraše, který případ Kořistka dozoroval a poslal Dalíka a Večerka do vazby.

Tuhle jsem po čase opět cestoval z Prahy do Zábřeha odpoledním rychlíkem a jen jsem zíral: většina kupé první třídy byla obsazena zaměstnanci Českých drah (leckdy docela zapáchajícími), takže platícím zákazníkům notně ubylo na komfortu cestování.

A zase jeden podivný titulek, tentokrát z Lidovek: "Stát dá na koupi rukopisu 10 milionů". Nedá. Stát může jen vzít 10 milionů z našich daní a použít je, bez ohledu na vůli těch, co to zaplatí, na nákup latinského překladu části Dalimilovy kroniky.

Může mi někdo vysvětlit následující slova mluvčího ministerstva spravedlnosti, týkající se skutečnosti, že prezident Klaus odmítl jmenovat 3O nových soudců, neboť byli mladší třiceti let, což zákon nedovoluje? "Skupina čekatelů, které pan prezident odmítl, předtím dostala slib, že se jí nový zákon ještě týkat nebude."
Může mi někdo prozradit, kdo má v tomto státě ústavní právo někomu slíbit, že se na něho tři roky platný zákon nebude vztahovat? Rád bych se s ním skamarádil.

Ve sklepě jednoho domu na náměstí v Táboře, který patřil Mikuláši Vlaskému ze Sionu, našli v roce 2001 stavební dělníci umně ukrytý poklad mincí, v dnešní kupní síle cca 4 miliony korun. Majitel domu byl členem městské rady a rychtářem, zrovna tak jako členem úřadu, který dohlížel na hospodářství ve městě, kontroloval činnost cechů, rozmístění trhovců a vybírání poplatků a pravděpodobně zemřel při požáru svého domu v roce 1525.
Samozřejmě se nabízí vysvětlení, že jde o schované úplatky, neboť korupční prostor tehdejších socialistických praktik byl téměř stejně tak veliký jako je ten dnešní.

Vláda v tichosti připravuje vznik Úřadu pro mimořádné situace a tak se pochopitelně nabízí, že by mu mohl šéfovat Stanislav Gross. Způsob, jakým se vypořádával se svou mimořádnou situací jej k tomu přímo předurčuje: neúspěšný Tvrdík do ČSA, neúspěšný Špidla do Bruselu, neúspěšný Gross do ÚMS.....


Čtenář glos O. S. mi zaslal následující poznámku:
Myslím, že k výrokům, které by se měly zapsat do historie současné vlády ČSSD, určitě hned vedle výroku manželky premiéra "že v tomhle státě se nedá podnikat", nepochybně patří výrok vypečeného exkomunisty a novopečeného Předsedy poslaneckého klubu
ČSSD Michala Krause, že totiž "že v tomhle státě neexistuje žádná spravedlnost".
Jako člověk, který prohrál soudní spor si to asi může dovolit myslet, ale jako předseda poslaneckého klubu strany vládní koalice
by měl okamžitě rezignovat na svůj mandát.

Čtenář M.S. mi poslal následující postřeh:
Zírám, jak nadále je naše vláda plně funkční. Na to by jeden nepřišel. Cituji: Ministři doporučili před táním sněhu maximálně vyprázdnit vodní nádrže, aby zadržely očekávaný příval vody. Ministr zemědělství Jaroslav Palas po zasedání kabinetu novinářům řekl, že na odtávání extrémního množství sněhu se vodohospodáři chystají stejně jako lidé zodpovědní za bezpečnost.

Další kolující vtip, odrážející naši současnost:
Ein Volk, ein Reich, ein Maschinfuehrer.

Staré české přísloví:
Kdo při cestě staví, mívá mnoho opravovatelů.

Vážení a milí,
díky všem, kteří jste si koupili naši knihu Jak se stát labužníkem aneb inspirativní kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich). Doufáme jen, že Vás potěšila a hlavně inspirovala.
Ve čtvrtek jsem zařizoval v tiskárně rychlý dotisk, aby se nadále dostalo na všechny, kteří o ni projeví zájem.
Objednací adresa je nadále m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.