PONDĚLNÍ GLOSY 7.03.2005

Miroslava Macka
Do role retardovaného blbce se v sobotu při rozhovoru s redaktory MF Dnes Šídlem a Čásenským pasoval předseda Sněmovny Lubomír Zaorálek. Zde ukázka z neuvěřitelného rozhovoru:
Vy premiérovi věříte jeho vysvětlení ohledně barrandovského bytu?
No, rozhodně mu věřím víc, než MF Dnes...domnívám se, že existují také příznivější interpretace.
Tak nám nějaké řekněte.
Nejsem zrovna nejlepším znalcem této problematiky od podnikání až po byt. Ale věřím, že nějaké takové existují...některé věci asi Stanislav Gross podcenil.
Které a kdy?
Nedokáži to říct úplně přesně. To, že jsem tolik týdnů strávili vysvětlováním, že jsme to neudělali hned byla asi chyba.
Takže vy prostě všříte vysvětlení o strýci Vikovi a panu Rodovi?
Znám Stanislava Grosse několik let a myslím, že jsou principy, které by neporušil.
Takže mu věříte?
Věřím mu, že neporušil zákon.
O tom nikdo nemluví. ptáme se, zda věříte této verzi.
Prostě toto vysvětlení přijímám a nemám důvod o něm pochybovat....
Vy jste také využíval systém (redaktoři míní souběh cestovného a zároveň nároku na auto s tankovací kartou), když jste byl v letech 1998 - 2002 předsedou zahraničního výboru. To vám nevadilo?
Pravděpodobně jsem si to dlouho neuvědomoval. Je to asi moje chyba. Ale tohle není téma, kterému bych se příliš věnoval. Dlouho mi trvalo, než jsem to pochopil, věřte nebo ne.

Čtenář glos J.W. mi zaslal následující zhodnocení "omluvného" vystoupení Stanislava Grosse:
Chvějícím se hlasem předevčírem večer v přímém přenosu oznámil premiér Stanislav Gross světu, že jeho manželka přestává podnikat a tím pádem se mimo jiné může úspěšně nadále vyvíjet Evropská unie. Ten zmatený hoch semlel ve svém pětiminutovém projevu co se dalo a dopadlo to jako když pejsek s kočičkou vařili dort. Asi tři sekundy si sypal popel na hlavu, že pod tlakem okolností řekl řadu výroků, které ho mrzí, ale dále jen se státní vlajkou za zády žvanil nesmysly. Co má proboha Evropská unie společného s jeho bytem na Barrandově, strejdou Vikem a s bordelem paní Barkové? Už samotný fakt, že svůj soukromý problém místo jednoduchého vysvětlení převtělil do vládní krize a pasoval ho na útok na celou rodnou stranu, celý národ přinejmenším udivil. A teď se navrch dozvídáme, že naše země má našlápnuto stát se světovým ekonomickým tygrem, zatímco EU zaostává, a my jí z toho srabu pomůžeme jedině v čele se Standou Grossem. Na včerejším zasedání dostal od soukmenovců důvěru (vyslovilo mu ji 71 procent přítomných na sedánce, která se nazývá Ústřední výkonný výbor ČSSD) zřejmě jen z toho důvodu, že ve svých řadách nemají nikoho s vyšším morálním kreditem, kdo by stranu místo Grosse vedl.Jenže v téhle zemi nejsou všichni jen členové ČSSD, vláda jedné strany už dávno skončila, a podle průzkumů veřejného mínění požaduje odstoupení takového premiéra valná většina lidí. To je ale evidentně socanům úplně jedno. Jednou podle nich krize skončila a kdo si myslí něco jiného, může táhnout. Škromach z tribuny dokonce zahřímal: "Kalousku, koukej zmizet!" Míč je v autu a utkání je přerušeno. Najde se v téhle zemi někdo, kdo vrátí balon do hry? Do fair play hry?

Čtenář glos V.P. mi zaslal následující dotaz:
Zajímal by mě, a předpokládám, že většinu čtenářů Vašeho webu, Váš názor na premiérovo prohlášení. Konkrétně na pasáž:
"Jde o to, jestli dokážeme vytvořit a realizovat silnou a dynamickou národní politiku, jde o to, jestli touto národní politikou dokážeme vytvořit sociální a ekonomické bohatství naší země. Já jsem připravený v nejbližší době během nadcházejícího měsíce předložit společnosti novou společenskou smlouvu, která by zajistila, že Česká republika v tomto zápase obstojí a zvítězí. Myslím si, že bude zapotřebí, aby v ní byly obsaženy postupy k mnoha tématům, které v tuto chvíli jsou pro Českou republiku určitým limitem a které když nezvládneme, tak z dlouhodobého pohledu nemusíme obstát."
Zde moje odpověď. Dovedu si tu smlouvu poměrně detailně představit - a Gross ji jistě použije již na sjezdu ČSSD. Text započne zvýrazněnými úspěchy, tedy ekonomickými ukazateli, které Česko dosáhlo navzdory socialistické vládě, chvíli se bude věnovat Evropské unii a našim potenciálním možnostem v ní, pak se zmíní o "jistých nedostatcích" (u kterých bude zdůrazněno, že byly založeny za vlád Václava Klause) a následovat bude návrh jejich řešení: tradiční směs obecných frází a slibů a pár náznaků socialistických řešení, více jahnovských než škromachovskoemmerovských v oblasti daňové, důchodové a zdravotnictví. O odposleších, posilování policejního státu a Mlýnech pro osobní potřebu neuslyšíme ani slovo. Zato o konfliktech zájmu, majetkových přiznáních a protikorupčních opatřeních fůru - nevyužít této příležitosti třídně, to od socialistů nelze očekávat. Praktická činnost podnikatelských a vlivových skupin, napojených na ČSSD, pochopitelně zůstane beze změny.
Jistě též dojde k nějaké kosmetické obměně vládní sestavy - a to v závislosti na mocenských výsledcích sjezdu ČSSD.
Vlastní vládnutí, pokud by se Gross udržel u moci, by pak bylo neměnně socialistické: daňové a dávkové uplácení potenciálních voličů ČSSD a škubání ostatních, aby na to bylo. A samozřejmě další zadlužování, sice pomaličku klesající, ale vydávané málem za úspory.
Závěr: vlk může změnit kůži, ale ne povahu.

Jedno připomenutí, a to nejen pro přívržence Zelených, tentokrát z týdeníku MF Plus:
Právě za vlády ODS v letech 1992 - 1997 šlo do oblasti ekologie až 2.5% hrubého domácího produktu (celkem asi 180 miliard korun), což bylo nejvíc ve státech OECD.

Zítra vychází v Lidovkách mlj text s názvem "Víkendové postřehy aneb Nestačil jsem zírat."

Staré české přísloví:
Lépe jedné svini zadek mazati nežli všem.

Vážení a milí,
díky všem, kteří jste si koupili naši knihu Jak se stát labužníkem aneb inspirativní kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich). Doufáme jen, že Vás potěšila a hlavně inspirovala.
Ve čtvrtek jsem zařizoval v tiskárně rychlý dotisk, aby se nadále dostalo na všechny, kteří o ni projeví zájem.
Objednací adresa je nadále m.vitovcova@volny.cz a podrobnosti o knize a ukázku z ní si stále můžete přečíst v glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.