PONDĚLNÍ GLOSY 28.02.2005

Miroslava Macka
Podle posledního průzkumu veřejného mínění jsem my Češi pragmatičtí, realističtí, přemýšliví blbci. Polovina lidí si sice myslí, že by Gross a jeho vláda měli táhnout, třetina lidí si přeje předčasné volby a přes čtyřicet procent se domnívá, že se ČSSD a lidovci dohodnou, ovšem všichni si necháme tu příšernou grossovskokalousovskou truchlohru trpně líbit, aniž bychom použili tradiční defenestraci. Podivuhodné.

Ještě podivuhodnější je závěr tajné schůzky Grosse s krajskými šéfy ČSSD. Dle Práva je následující: sejít se s lidovci a navrhnout přijetí stručného prohlášení, že koalice pokračuje, koaliční dohoda platí a vláda pracuje dál.

V Právu dnes vyšel též článek exministra práce a sociálních věcí Petra Millera "Havlův zvláštní metr", zabývající se (nejen) podivně smířlivým Havlovým postojem ke Grossovým průšvihům. V článku mě zaujaly věty: Václav Havel již jednou příležitost dostal v listopadu 1989 a počínal si tak neodpovědně a diletantsky, že pokud někdo nese podstatný díl viny na dnešním politickém klimatu a "blbé náladě", pak je to především on. Je ale také třeba přiznat, že i my, kteří jsme "byli poblíž" a nedovedli jsme odhadnout důsledky.

Dalším kandidátem defenestrace je dozajista ministr pro místní rozvoj Paroubek. V sobotu prohlásil v Českém rozhlase, že se neobává hromadných žalob majitelů domů kvůli regulaci nájemného u evropského soudu, neboť "Určitě to jsou vlastenci, kterým nejde o mamon."

Zcela fascinovaně jsem si přečetl v dnešní MF Dnes odpověď ředitele pražské zoo Petra Fejka na otázku, měla-li by pokračovat Grossova vláda: Fakt, že premiér neobratně vysvětluje záležitosti kolem svého bytu, mi nepřijde jako důvod k jeho výměně nebo k pádu vlády.
Ach jo.

Stomatologové to řekli jasně a stručně: vzhledem k tomu, jak se k nim stát chová a jaké socialistické děsy připravuje ministryně zdravotnictví Emmerová, silně zvažují rozluku se státem - hodlají vystoupit ze systému zdravotního pojištění a pacienty ošetřovat jen a jedině za hotové.
Myslím, že je to dobrý návod pro nás všechny, kteří mají vládnoucích socialistů plné zuby: přestaňme být též jejich nevolníky.

Zítra vyjde v Lidovkách můj článek " O odškodněních aneb uctivá žádost ke komunistům".

Staré české přísloví:
Dobr kocúr švihaný.

Vážení a milí,
stále ještě máte možnost objednat si knížku, kterou jsme napsali a vydali s mojí paní a která se nazývá "Jak se stát labužníkem aneb kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich), a to na adrese m.vitovcova@volny.cz
Podrobnosti a ukázka z knížky v glose ze den 20. ledna t.r.
Na skladě je už jen pár desítek výtisků z nákladu 1.000 kusů, uvažujeme však o dotisku.