STŘEDEČNÍ GLOSY 23.02.2005

Miroslava Macka
Myslím, že rodinnou přítelkyni a spolupodnikatelku manželů Grossových Barkovou a některé lidi kolem ní) by bylo možno okamžitě odvést - zda do vězení či do blázince posuďte sami z vysvětlení jejího právníka J. Tajbra, proč Barková ručila za úvěr u e-Banky domem, již jednou zastaveným u jiné banky. Doslovné vysvětlení zní: "Přišli jsme tehdy do e-Banky a nabídli jim na výběr pět nemovitostí. Oni si vybrali právě tuto. Ale paní barková si v tu chvíli nevzpomněla, že už ji jednou zastavila u České spořitelny a banka si toho pak nevšimla. Vzniklo to oboustrannou nepozorností."
Také se někomu z Vás, kdo žádal banku o mnohamilionový úvěr stalo něco oboustraně podobného?

Velmi podivná ( ovšem nepřekvapiví) slova pronesl předevčírem v Radiožurnálu exprezident Havel: "Europoslanec Zahradil, který se ptá Evropské komise, co by se stalo, kdyby Česká republika neschválila euroústavu, je jako dítě, které by se předem ptalo rodičů, zda-li bude potrestáno, když něco špatného provede. No, samozřejmě."
Prosím, vážně a důkladně se nad těmito Havlovými slovy zamyslete.

Čtenář glos E. T. mi poslal následující postřeh:
Na obchodních aktivitách paní Grossové je zajímavá ještě jedna věc, kterou dosud nikdo nekomentoval. Manželka předsedy politické strany, která má v programu ochranu sociálně slabších, solidaritu a občanskou sounáležitost, chce stavět luxusní byty pro bohaté.

Autentická slova Šárky Grossové po mnoha a mnoha letech jejího manžela ve vládě: "Pochopila jsem, že v této zemi se podnikat nedá a úspěch se neodpouští."
Paní Grossová, a teď si představte podnikání těch, co nemají po ruce bordelmamá s penězi, a přitom trpí všemi těmi socialistickými byrokratickými výmysly vašeho muže a jeho party, o daních ani nemluvě!

"Řešení" současné vládní krize se ovšem už rýsuje: složení zbraní do březnového sjezdu ČSSD, který rozhodně o Grossově kandidatuře na předsedu strany. Pokud jej zvolí (neboť jiné možnosti volby jsou snad ještě horší a Gross se bude přiměřeně kát), pak lidovci bez mrknutí oka prohlásí, že odpovědnost za Grosse zcela převzala ČSSD ( jako by to dnes bylo jinak), jeho manželka nepodniká a byt je zaplacen a tudíž je možno dále úspěšně vládnout až do voleb. Pokud jej nezvolí, neboť na něho mezitím prasknou další průšvihy, lidovci moudře pokývou hlavou a řeknou" vidíte, my jsme vám to říkali, a tak si myjeme ruce.
V obou případech to budeme my, občané, kteří zůstanou za voly.

Všimněte si, že nic není mrtvějšího než loňský bestseller, jak říkají američtí knihkupci: jen drobná zprávička na x - té stránce novin nás dnes informuje, že policie opět, už poněkolikáté, ukončila vyšetřování kauzy Kořistka a předala spis státnímu zastupitelství. Joj, to bude švandy.
Dnes vyšla v Liodvých novinách kritika knihy Jak se stát labužníkem, kterou jsme napsali s mojí paní, a to z pera Eugena Štumpfa. Ti z vás, kteří si naši knihu zakoupili, by si ji měli rozhodně přečíst a pak ji porovnat s vlastním hodnocením. Vřele doporučuji, minimálně ze studijních důvodů.


Můj včerejší text z Lidovek:

Nekorektní politický slovník aneb Už na tom dělám.

Již drahnou dobu vážně uvažuji nad tím, že se pustím do práce na "Nekorektním politickém slovníku", tedy na výkladovém slovníku, jehož cílem bude převést v politice běžně užívanou, rozostřenou, rozmlženou, významově prázdnou, zavádějící, zamlčující a i jinak nedobrou slovní slámu do jadrné, neučesané, hovorové, politicky nekorektní a hlavně srozumitelné češtiny. Kladu si též za cíl nic si nevymýšlet, nepřikrášlovat, jen sesbírat to, co kolem sebe uslyším a přečtu.
Už na tom dělám (abych použil módní spojení, proslavené bratry Ebeny, v odpovědi politika ovšem znamenající: do této chvíle jsem na to ani nesáhnul, ale když jinak nedáte, tak vám časem nějaký ten blábol mí úředníci sepíšou) a pochopitelně uvítám každý vhodný příspěvek, který mi laskavě zašlete.
Příklad z minulého týdne: čas od času mi pan P. J. pošle mailem kratší či delší text, sloužící mu zřetelně coby pojistný ventil, aby se ze sledování české současnosti nezbláznil. A tentokrát mi mimo jiné poslal svůj překlad široce publikovaných informací o mravním rozhořčení předsedy lidovců Kalouska nad tím, že bytová a jiné aféry premiéra Grosse snižují akceschopnost vlády a o následné Grossově snaze získat k tomuto tvrzení též názor lidoveckých ministrů své vlády.
Zde jeho nekorektní popis svrchu zmíněného: "Kdyby to nebyla truchlohra a celonárodní průšvih, tak by se jeden musel válet od rána do večera smíchy. Bratr Kalousek vytáhl čacky do boje, aby si případně kopl do potenciální politické mrtvoly Grosse. Poté, co zjistil, že ona mrtvola je v českém živném humusu přece jen až příliš životaschopná, se s typickým lidoveckým "pragmatismem" stáhnul (předpokládám, že mu své řekli i lidovečtí ministranti, které chtěl svou chrabrou podlostí připravit o krmník). Možná, že bratr Kalousek trochu zpytoval svědomí, zda by někoho nemohlo zase zajímat jeho ekonomickonáměstkování na Ministerstvu obrany, kdy docházelo k finančním akcím, které poněkud popírají zákon o zachování hmoty resp. byly vedeny s péčí neřádného hospodáře. Nebo se obával, aby se někdo neptal na okolnosti výstavby jeho haciendy v Bechyni-Zářečí, kde je pro normální smrtelníky stavební uzávěra?"
No řekněte, nedozvíte se podstatně víc, než v politicky korektních mediích, a to formou, která vám rozhodně nepřidělá chmury ve tváři?
(Pranic nevadí, že se bratr Kalousek po pár dnech zase "pochlapil", neboť by jinak zcela ztratil tvář, vždyť mi teď nejde o lidovce, ale o slovník. V tom by ovšem určitě pod heslem "lidovci" nesměla chybět anonymní báseň s názvem Modlitbička lidovce, kterou jsem nedávno též dostal mailem: Andělíčku, můj strážníčku, naplň mi mou pokladničku., se socany, komunisty, ve vládě je místo jistý., též za vlády ODS budu věrný jako pes.)
Nebojte se však, že slovník bude přeplněn jen podobně dlouhými ukázkami a citáty, místo v něm najdou hlavně krátké definice a jednotlivé výrazy, ne nepodobné výkladovým heslům geniálního a proto nadčasového Karla Čapka: Legální vláda = ta, která má dělostřeleckou převahu. Neúspěch = neužít příležitosti. Úspěch = zneužít příležitosti. Zásada náboženská: Kdo není se mnou, je proti mně. Zásada politická: Kdo není se mnou, je lump.
Jak vidíte, nebudu to mít při takové konkurenci vůbec lehké, ale s vaší pomocí to jistě zvládnu.
A za domácí úkol, prosím pěkně, přeložte do jadrné, nekorigované a nekorektní češtiny následující slova Stanislava Grosse, která jsem objevil dne 2. února t.r. na titulní webové stránce ČSSD, hned vedle fotografie postiženého: "Myslím, že program, který schválíme na sjezdu je závazný a ten hodláme naplňovat. Myslím, že to abychom byli schopni se s programem ztotožnit a s nasazením ho prosazovat, to teď děláme. To jsou teď ty debaty, to byla dnešní programová konference. A já s takovýmto směrem, který dnes programová konference naznačila se mohu ztotožnit zcela jednoznačně.
Přeju příjemnou zábavu a předem děkuji.

Staré české přísloví:
Za dobré nečekej, za zlé tě nemine.

Vážení a milí,
stále ještě máte možnost objednat si knížku, kterou jsme napsali a vydali s mojí paní a která se nazývá "Jak se stát labužníkem aneb kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich), a to na adrese m.vitovcova@volny.cz
Podrobnosti a ukázka z knížky v glose ze den 20. ledna t.r.
Na skladě je už jen pár desítek výtisků....