ÚTERNÍ GLOSY 22.02.2005

Miroslava Macka
Interpretací prezidentova včerejšího sdělení po jednání s premiérem Grossem a předsedou lidovců Kalouskem bude do středy více než dost. S trochou znalosti politického žargonu a Václava Klause hned jedno nabízím: optimálním řešením by byl klidný, byť opožděný odchod Greosse z funkce premiéra (nepolovičaté, neformální, pro občany důvěryhodné řešení), jeho rychlé nahrazení někým jiným
(na mysli mi vyvstává momentálně jeden jediný, našimi občany i cizinou bezproblémově mezinárodně akceptovatelný kandidát, a to je ministr financí Sobotka) a okamžitá, dalšími požadavky nepodmíněná akceptace této výměny lidovci (včetně zakopání slovní válečné sekery). A vláda stávající koalice to může doklepat do řádných voleb - to už vydržíme.
Stanislav Gross nechť se pak pokusí obhájit na březnovém sjezdu ČSSD předsednické křeslo,pokud do té doby na něj nevylezou další průšvihy a pokud si členové ČSSD budou nadále myslet, že s ním v příštích volbách udělají terno.
Na podobné, elegantní řešení, by ovšem u toho museli být jiní rafani, jiné, větší osobnosti, které hned nezačnou troškařit a hledat řešení typu "vlk se nažere, koza zůstane celá". Ale rád se budu mýlit....

Manželé Grossovi jsou opravdu páreček k pohledání: Šárka Grossová získala úvět 5 milionů korun od e-Banky, který je koncem tohoto března splatný. Nabízí se pochopitelně otázka, z čeho. Na to Š.G. odpovídá s naivností sobě vlastní:"Nevím, jak je to se splácením toho úvěru. Dělá to pro mě auditorská firma.Vzpomínám si jen, že to je půjčené na rok, takže by se to mělo splatit někdy koncem března..."
A do toho S.G. mluví o kříšťálové čistotě úvěru...

Na případu Kajínek - Vrchní soud v Praze zrušil rozhodnutí plzeňského krajského soudu, který loni zamítl obnovení jeho procesu - jsem si uvědomil stávající absurditu: nějaký soud rozhodně dle názoru nadřízeného soudu špatně - a vrátí proces zpět tomu, kjdo tak špatně rozhodl.
Představte si, že by vás v nějaké okresní nemocnici špatně odoperovali a na krajském specializovaném pracovišti by to zjistili, ovšem chybu by promptně nenapravili, ale poslali vás zpět do té stejné krajské nemocnice k nápravě. A chybující lékař by - tak jakou soudci v soudnictví - vesele a bez postihu operoval dál!

Jaké to překvapení! Exprezident Havel se najednou včera objevil v Radiožurnálu a podpořil Srtanislava Grosse, neboť skandál s financováním jeho bytu je prý absurdní. (O podnikání jeho ženy se raději ani nezmíni). Absurdní je, že nám takový člověk vládne, pane Havle.

Čtenář P. T. mi zaslal následující text:
Stanislav Gross ve svých prohlášeních používá termínu "firma mé ženy". ALE "obchodní firmou" v právním smyslu je dle příslušných ustanovení Obchodního zákoníku název, pod kterým je podnikatel zapsán do obchodního rejstříku. Již studenti 3. ročníku právnických fakult jsou vedeni k přísnému rozlišování obchodní společnosti a firmy. Neznalost této terminologie je důvodem k vyhození studenta již od zápočtového testu, o zkoušce ani nemluvě. V právní terminologii pokud chce mluvit Gross o podnikání jeho ženy, měl by tedy správně používat pojem obchodní společnost. Gross nejenže během svého rychlostudia zřejmě nepochopil rozdíl mezi obchodní společností a firmou, ale poměrně důsledně tyto pojmy zaměňuje.
Opravdu by stálo za to zjistit, jak to s tím jeho studiem ve skutečnosti bylo...

Čtenář V.S. mi zaslal následující reakci na jednu z mých včerejších glos:
Vaše věta: "To je tedy vládnoucí elita! To je úroveň!" , se dá lehce vysvětlit. Nejsme velký národ a celá staletí s našeho prostoru inteligentnější lidé utíkali. Exodus po Bílé Hoře a v dalších stoletích díky tlaku katolíků, exodus před 2. světovou válkou a programová likvidace jakékoli české inteligence nacisty. Utěky po r.1948 a vymývání mozků komunisty další desetiletí (kdo mohl učit na vysokých školách?). Exodus kolem r.1968-69. Výuka na všech typech škol za tzv. normalizace a kolik "normalizátorů" učí dodnes. Tak kde by jste chtěl v Čechách vzít nějakou elitu? V první řadě morální a součastně odborně i všeobecně vzdělanou? Můj táta vždycky natáhl dlaň a řekl vem si ten chlup a žádný tam neměl. Situace u nás je naprosto stejná, tak co se divíte.

Dnes vychází v Lidovkách můj text Nekorektní politický slovník aneb Už na tom dělám.

Staré české přísloví:
Kdyby uměl blázen mlčeti, při mudrcích by mohl seděti.

Vážení a milí,
stále ještě máte možnost objednat si knížku, kterou jsme napsali a vydali s mojí paní a která se nazývá "Jak se stát labužníkem aneb kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich), a to na adrese m.vitovcova@volny.cz
Podrobnosti a ukázka z knížky v glose ze den 20. ledna t.r.
Na skladě je už jen pár desítek výtisků....