PÁTEČNÍ GLOSY 28.01.2005

Miroslava Macka
Nestačím žasnout: premiér se dál a dál zaplétá do svých lží o původu peněz na koupi bytu a dnes ani jedna televize neuznala za vhodné či žádoucí položit mu alespoň otázečku či se o tom ve zprávách alespoň zmínit. Dovedete si představit, co by se dělo, kdyby totéž provedl Klaus nebo Topolánek? Třikrát fuj, fuj, fuj!
A vypečený Gross zahájil bobříka mlčení.

Osvětim se už nesmí opakovat jsou slova, která jsou hlavním mottem připomenutí 60. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim.
Druhým hlavním mottem, neboť mladá generace zapomíná, je: nesmí se zapomenout.
Napadlo mne často v posledních dnech: kéž by i při výročí Velké říjnové socialistické revoluce svět uspořádal podobnou velkoakci a kéž by mladá generace nebyla odrazena přílišnou mírou připomínání, neboť nic neodradí děti a mládež víc, než mentorování a přehnané připomínání. Méně bývá často více, věděli už staří Čechové.

Blíží se definitivní rozuzlení nehody hokejisty a jokejového trenéra Ivana Hlinky a jak to vypadá, dojde na má slova, která jsem na těchto stránkách napsal záhy po nehodě: řidič Avie odbočoval tam, kde neměl a Hlinka jel příliš, příliš rychle.

V Tokiu předvedli mobilní telefon, pracující na metanol z přídavného zařízení. Zařízení se prý bude zmenšovat, stejně jako spotřeba, takže se snad můžeme těšit na dobu, kdy telefon vystačí s malými dávkami etanolu a pojede bez problému na whisky či koňak z našeho dechu do mluvítka.

Dnešní rozhovor s tajemníkem předsedy ODS Tololánka Markem Dalíkem v Právu naznačuje, že se Dalík chystá na funkci šéfa politického oddělení Hlavní kanceláře ODS. Ach jo.

Čtenář R.K. napsal ke glose o průzkumu CVVM:
Počítat vůbec nemusíte. 47 + 69 sice není 100, ale nejde o matematickou chybu: 69% lidí si sice MYSLÍ, že by se měli postarat sami, ale řada z nich by UVÍTALA, kdyby to za ně udělal někdo jiný.
Mnoho z nás ví, co by se dělat mělo, ale z lenivosti, neschopnosti anebo neochoty to prostě neděláme.
Proto těch 116 %.

Čtenář P.V. k témuž:
Velmi jsem se podivil Vaší elementární neznalosti matematiky. Jestliže 47 % obyvatel souhlasí se zvýšením daní a 69 % obyvatel si myslí, že je lepší být odpovědný sám za sebe, zcela jasně z toho vyplývá součet, slušných116 % obyvatelstva. Na Vaši zcela nevhodnou (případnou) otázku, odkud že se vezme těch 16 %, odpovídám slovy klasika: "Zdroje budou."

A do třetice - pravidelný čtenář a vtipný přispěvatel P. J. napsal:
Pokud Vám nevycházejí procenta z průzkumu veřejného mínění, omlouvá Vás skutečnost, že jste absolventem lékařské fakulty, kde matematika nebyla prioritou. Já jako absolvent VŠE s tímto, na prvním pohled nelogickým dělením, žádný problém nemám. Podle marxistické ekonomické teorie (a jejích odchovanců je mezi námi drtivá většina) musíme počítat s kategirií "nadhodnoty".
Oněch 13% navíc nad zkostnatěle konzervativní hranicí 100% musí tedy být zaručeně ona veřejnomíněníprůzkumnická nadhodnota.

Staré české přísloví:
Těžké stříbro dělá lehkou mysl.

POZOR! POZOR! POZOR!
Knihu "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsme napsali a právě vydali s mojí paní, si můžete stále objednat na mailové adrese m.vitovcova@volny.cz, byť náklad mizí jako jarní sníh.
Bližší informace o knize a ukázku z textu najdete ve čtvrtečních glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.