ÚTERNÍ GLOSY 25.01.2005

Miroslava Macka
To, že předseda ODS Mirek Topolánek - na rozdíl od Václava Klause - velmi komunikuje s předsedy pravicových stran v Evropě a snaží se s nimi cizelovat a koordinovat nutné budoucí reformní kroky, je velmi dobrá zpráva.

Už půl roku hledá policie složitě odpověď na jednoduchou otázku: nabízeli pánové Dalík a Večerek v Ostravě unionistickému poslanci Kořistkovi peníze a vlivný post za to, žer "položí" vládu nebo nenabízeli?
Co jim tak dlouho trvá, bůh suď. Kdyby to vyšetřoval jen jeden jediný člověk, dělá to za půl roku 1.200 pracovních hodin.
Ale teď se spíš zdá, že nechce rozhodnout státní zástupce Bláha a proto prodloužil vyšetřování ještě o další měsíc. Spíš to ovšem vypadá, že se rozhodnout bojí.

Svaz průmyslu a dopravy přišel s vlastním návrhem daňové reformy a zjednodušení podnikání, který vůbec není hloupý. Vzhledem k současné vládě jde ovšem o házení hrachu na zeď (nebo perel sviním).

Mezinárodní tým odborníků včera kategoricky oznámil: světu zbývá do katastrofické změny klimatu deset let. Vsaďte se, že se mýlí a jde jenom o vybuzování strachu, neboť ten je vynikajícím zbožím na prodej a nejlepším nástrojem k prosazování jejich cílů.

Očekávané se naplnilo: Kaslovi Evropští demokraté a Unie svobody se na jakékoliv integraci nedohodly. Too many chiefs, no indians, zní vhodné americké přísloví.

Dnes mají před ministerstvem zemědělství demonstrovat asi dva tisíce dřevařů, a to kvůli jednoduché věci: léta bylo ministerstvo lidovecké a tak smlouvy se státními lesy měli hlavně ti dřevaři, kteří měli prošlapané lidovecké chodníčky. Což se klientům ČSSD pochopitelně nelíbilo, neboť jde o nemalé peníze a tak přesvědčili ministra Palase, aby vyměnil vedení lesů a to začalo vypovídat staré smlouvy, aby mohlo začít uzavírat nové, s jinými.Toť vše.

Někteří čtenáři se ptají, jaký je můj názor na platy a různé výhody poslanců a senátorů a na postoj ODS ke slíbenému, ale neprovedenému zmrazení platů.
Psal jsem o tom už mnohokrát a mnohokrát: nejvíce by se mi líbil systém, v němž by platy politiků byly odvislé od kvality zákonů, prosperity hospodářství, míry zdanění, vyrovnavnanosti rozpočtu a od dalších ukazatelů, svěčících o kvalitě práce správců státu.
Vešt keré ostatní výhody bych beze zbytku a bez náhrady zrušil.
Vedlejším účinkem by dozajista bylo, že by se do politiky necpali lidé, kteří berou politiku jako zaměstnání, a to nejraději doživotní.

Já vím, že se to nemá dělat a člověk by vždy měl ctít presumpci neviny, ovšem při prvním spatření českého diplomata, vyhostěného z Běloruska, v televizi, bych podle svého instinktu řekl, že se s těmi nezletilými chlapečky stýkal a že pranic nejde o vyhostění z důvodu odplaty za českou podporu tamních disidentů.

V roce 1993 měly veškeré daňové zákony a doprovodná usnesení děsivých 10.000 stran. Dnes se toto číslo blíží k neuvěřitelným 60.000 stran. Co dodat?

POZOR! POZOR! POZOR!
Knihu "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsme napsali a právě vydali s mojí paní, si můžete objednat na mailové adrese m. vitovcova@volny.cz
Bližší informace o knize a ukázku z textu najdete ve čtvrtečních glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.

Staré české přísloví, a to pouze pro muže:
Pojmeš-li pěknou, tvá škoda.