PONDĚLNÍ GLOSY 24.01.2005

Miroslava Macka
Příliš mnoho už naivestovala ČSSD do paušální kritiky rovné daně (aniž by proti ní snesla jediný validní argument), takže se jí bude velmi otáčet. Po Slovensku totiž zavede rovnou daň i Maďarsko. Navrhuji socialistům pro ně obvyklé řešení: zavedení paušální daně ve výši 50 % a k tomu spoustu výjimek pro jejich potenciální voliče. A nazvat ji, po vzoru sociálně tržního hospodářství, sociálně rovná daň.

Spousta lidí mi v toku času psala, že hlavním důvodem jejich nadšení z EU je ten, že z Česka přece vymete korupci a různé další skandály. Tito lidé totiž, zásluhou medií, žijí v přesvědčení, že míra korupce u nás je děsivá, zato na západ od nás téměř nulová.
Zřejmě moc nečtou zprávy ze zahraničí. Kupříkladu tu čerstvou, že prominentní frankfurtské reralitní fondy a kanceláře užívaly úplatky, falešné účty a daňové úniky. A vypadá to, že do sítě spadnou i právníci, projektoví manažeři, finančníc i architekti, kteří se všichni podíleli na nezákonné činnosti - celkem osmdesát osob.

Krásný obrat vymyslel ministr vnitra Bublan, když hovořil o průšvihu zvaném Mlýn a o případech, kterými se zabýval: Zveřejnění kauz není státní žalobce nakloněn.

Také ministr Škromach je značně úpřímný - hloupý (nehodící se škrtněte). Viz jeho citát, jak jej přinášejí dnešní Lidovky: "Do programu bychom měli zahrnout i ty body, se kterými tolik nesouhlasíme, ale lidé je chtějí."

Zamyslíte-li se důkladněji nad nejčerstvějším žebříčkem popularity, dá vám to nahlédnout do myšlenkových pochodů respondentů a jen si povzdechnete, že všichni mají volební hlas. Zde je ten žebříček: Dostál, Buzková, Topolánek, Gross, Bém.
Už se vážně těším na soutěž Hledáme největšího Čecha.

Ivan Fišera je vládní expert na komunikaci a v sobotu vedl za premiéra Grosse schůzku ekonomických a zdravotnických expertů o koncepci zdravotnictví. Skončila po krátkém čase fiaskem.
Jak je vidět, komunikační expert je na nic, má-li se diskutovat materiál, který za nic nestojí. Navíc ministryně Emmeroví trvá na tom, že jí do koncepce nemá nikdo co mluvit a že ji připraví sama. Předseda odborového svazu zdravotnictví Schlanger po schůzce pojmenoval ministerský tvůrčí tým "paní ministryně a její rudí bratři". Vše jasné?

Je to zajímavé hospodaření. Firma, dokončující automobilku u Kolína slíbila, že v Česku utratí 47 miliard korun. Utratila však zde jen miliardy dvě, zbytek utratila v cizině. Přesto dostane od Czechinvestu (tedy z našich daní) pobídku ve výši 3,5 miliardy.
A původní sliby? Prosím vás! Již staří Čechové přece věděli, že sliby se slibují, blázni se radují.

POZOR! POZOR! POZOR!
Knihu "Jak se stát labužníkem aneb Kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsme napsali a právě vydali s mojí paní, si můžete objednat na mailové adrese m. vitovcova@volny.cz
Bližší informace o knize a ukázku z textu najdete ve čtvrtečních glosách ze dne 20. ledna tohoto roku.

Zítra vyjde v Lidovkách můj pravidelný text, tentokrát o místopředsedovi vlády Martinu Jahnovi.

Staré české přísloví:
Musí se dým pro teplo trpěti.