PÁTEČNÍ GLOSY 21.01.2005

Miroslava Macka
Nic neukazuje příšernost dnešního českého systému zdravotnictví názorněji, než stávající, zákonem nařízená praxe: valnou většinu peněz ve zdravotnictví vybírají, obhospodařují a vydávají zdravotní pojišťovny, ovšem ceny jim určuje ministerská vyhláška!
Málokdo by si dovedl představit (mimo lidi, žijící v rozvinutém socialismu), že by ceny aut určovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Že ceny ve zdravotnictví určuje ministerstvo zdravotnictví, většina lidí ani nevnímá. Příšerné.

Mnohé oblasti současné české reality nás vracejí o desetiletí nazpátek - viz titulek v dnešních Lidovkách: Resorty ministrů Paroubka a Němce se hádají kvůli zákonu o vyvlastňování.

A do třetice všeho zlého o rychle se šířícím socialismu, opět demonstrovaném na podtitulku z dnešních Lidovek: Premiérův poradce Ivan Fišera doporučuje, aby stát více zasahoval do počtu vysokoškolských studentů.

Sociální pracovníci a Nejvyšší kontrolní úřad tvrdí, že až 35 % žadatelů zneužívá systém sociálních dávek. Na vině pochopitelně nejsou jen tito parazité, ale také politikové, kteří jim to legislativou nejen umožňují, ale ještě je v tom podporují.

Zato investigativní články o bohatém Grossovu strýci a premiérově lhaní o původu peněz na jeho byt jaksi nejsou a nejsou.

Zlatá slova vyslovil v dnešní MF Dnes Jan Jandourek, když komentoval snahu vlády vylepšit image České republiky slovy: Nejúčinnější k vylepšení image České republiky by bylo vylepšit Českou republiku.
Zásadní rozdíl je ovšem v tom, že při "vylepšování image" prostřednictvím plánované propagace si přijdou spřátelené firmy politiků za naše peníze více na své.A tedy i politikové.

Lidovecký náměstek ministra vnitra Vacek nedoložil, že je inženýrem či má alespoň maturitu, jak doposud tvrdil, a tak mu bude snížen plat.
Předseda lidovců Kalousek k tomu říká: Mě zajímá více práce pana Vacka, a nikoliv jeho plat či vysvědčení.
O tom, že Vacek lhal jako když tiskne, ani slovo. Jak lidovecky typické!

Velmi typická jsou také slova prezidenta Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václava Matyáše: Česko otevřelo svůj stavební trh pro subjekty z celého světa, ale Evropská unie ho naopak zavřela. Musíme bojovat, aby se dosáhlo zrovnoprávnění českých firem na evropském trhu.
Jak to říkal Orwell ve Framě zvířat? Všichni jsem si rovni, ale někteří jsou rovnější.

Ministr pro místní rozvoj Paroubek říká v rozhovoru pro dnešní Právo: Sociální demokracie musí stát na levé i pravé noze.
Jen aby při tom rozkročování nesklouzla rovnou mezi ně, chce se dodat.

POZOR! POZOR! POZOR!
Knihu "Jak se stát labužníkem aneb kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)", kterou jsme napsali a právě vydali s mojí paní, si můžete objednat na mailové adrese m. vitovcova@volny.cz
Bližší informace o knize a ukázka z textu je ve včerejších glosách.

Staré české přísloví(na žádost čtenářů opakuji, že zdrojem je předválečná kniha Karla Krause Česká přísloví):
K cizím hříchům ostrovidové oči máme, ale na své jako krtkové pohlédáme.