ČTVRTEČNÍ GLOSY 20.01.2005

Miroslava Macka
POZOR! POZOR! POZOR!
Dámy a pánové,
mohu Vám konečně s potěšením sdělit, kde a jak si můžete objednat dlouho oznamovanou a právě vydanou knížku, kterou jsme sepsali s manželkou a nazvali "Jak se stát labužníkem neboli Inspirativní kuchařka pro snoby (napsaná dvěma z nich)".
Jde o publikaci, jejíž první půle je tvořena rozmarným, avšak naučným textem o labužnictví, druhá půle pak, kdyby Vás při četbě "honila mlsná", obsahuje rovnou stovku exkluzívních receptů, vypilovaných mojí paní, která je geniální kuchařka, do perfekce.
Kniha je vzorně vytištěna v klasické typografické úpravě, na kvalitním chamois papíru, ve frontispice má pérovku A. Hoffmeistera z roku 1930, je svázána tradičně do celoplátěné vazby se zlatým tiskem na hřbetu, v přebalu, a proto za 220.- Kč.
Objednat si ji můžete ode dneška mailem, a to na mailové adrese m.vitovcova@volny.cz Firma V.R.V., zaměstnávající tělesně postižené občany, Vám ji solidně zabalí a hbitě zašle dobírkou (nezapomeňte proto uvést plnou adresu), počítejte také ještě s poštovným a balným, odvislým od počtu objednaných knih.
V knihkupectvích a jiných distribučních sítích kniha nebude, neobjeví se ani po čase v levných knihách, získat ji opravdu můžete pouze prostřednictvím výše zmíněné mailové objednávky.
Věříme, že knížka bude zajímavá i jako dárek pro Vám blízké a milé, které tak potěšíte nejen na Vánoce.
Doufáme (moje paní i já), že Vám knížka způsobí alespoň takové potěšení, jaké jsme zažívali při její tvorbě a přejeme předem dobrou chuť.
Na Vaše ohlasy se pochopitelně těšíme.
Zde ještě jednou mailová adresa objednávek: m.vitovcova@volny.cz

Vláda rozhodne o tom, mezi které firmy rozdělí 200 milionů, které Česko vyčlenilo na pomoc Asii pro další dva roky. Jaký to klasický korupční prostor!

Jak se mi jeví z reakcí ministerstva vnitra, stopy po minulé práci utajeného týmu Mlýn jsou již zameteny a nastane kolovrátkové tvrzení, že vše bylo v pořádku, zcela zákonné a utajení bylo na místě, neboť tým jen a jedině pátral po únicích informací z policie.
Pokud bych tomu měl věřit, musela by tato slova padnout první vteřinu po odhalení tohoto týmu a ne po dnech a dnech mlžení.

Nebýt ironického textu Jana Rejžka v dnešních Lidovkách, o premiérově lhaní o strýčkovi, který prý mu půjčil přes milion na koupi bytu, by v těchto novinách nebylo ani slovo. Kde, ksakru, jste, hlídací psi demokracie? Začínám mít dojem, že i tentokrát ta lež jako věž Stáníčkovi projde!

Pokud se Vás někdo zeptá, kde vidíte ztrátu státní suverenity po vstupu do EU, ocitujte mu následující titulek z dnešních Lidovek: Brusel kývl na odstupné železničářů.
Pro vysvětlení - nejde o železničáře belgické, ale o propouštěné české. Jak rád bych žil ve světě, kde by o odstupném pro propouštěné zaměstnance rozhodovala jen a jedině smlouva mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem!
Mimochodem, nepřipadají Vám leckteré dnešní poměry nevolnictví?


Abychom Vás nalákali, zde je (první a poslední) ukázka z nabízené knihy "Jak se stát labužníkem".:

Labužník a flirt

Pokud se týká osob opačného pohlaví (módně i pohlaví stejného), u tabule flirtujte jen natolik, abyste si ponechali dostatečně pootevřená vrátka pro případné radovánky až vám vytráví, neboť krev se má při jídle stahovat k žaludku a nikoliv do klína.
Na jídla - afrodiziaka moc nevěřte: jakákoliv vynikající večeře v nádherném prostředí s půvabnou osobou je afrodiziakem par excellence sama o sobě. Nakonec, co vám brání si to vyzkoušet a opakovaně potvrzovat?
Půvabné, přímo ukázkové flirtování (dokonce mezi manžely) vymyslel anonymní reklamní textař (ale spíše básník) slavné firmy Hermés, chválící kravatu referenčního čísla 758578 T - 05 nádherně syté barvy bordeaux:
"Můj drahý maželi, u tabule by bylo záhodno věnovat poněkud více pozornosti tomu, co máte na talíři, než Vaší sousedce po pravici."
"Srdce moje, dovolte mi připomenout slova moralistova: Dobré jídlo, u kterého není příležitost k nezávaznému flirtu, podobá se krmení zvěře."
"Hezká slova, ale právě jste si něčím umazal kravatu."
"Žádný problém, má drahá, poleji ji tímto skvostným Saint - Emilion a celá kravata rázem získá stejnoměrný, bohatý odstín claretu."
"Jen se opovažte!"
"Samozřejmě, že se opovážím, vždyť co bych neudělal pro potěchu té, kterou miluji."
Krásnou ukázku flirtu též přináší Otokar Štorch - Marien v povídečce "List, který nikdy nedojde", popisující jeho pařížské setkání s jednou mladou slečnou koncem dvacátých let minulého století. Zde je.
"Vstoupili jsme do růžové dlaně osudu tohoto večera a Vy jste seděla vedle mne s fialkovýma očima, zachvívajícíma se doteky dlouhých řas. Na stole, pokrytém mšicově červeným ubrusem, stálo stříbro pětiramenného svícnu a čtyři svíčky hořely a pátá, z pověry, zhašena.
Přinesli nám víno. Víno doprovozené kaviárovými zrnky na miskách jako vytepaných z hvězd. Víno v tučné lahvi legendárních sklepů, starých jako historie.
Podal jsem Vám svůj pohár a Vy jste svlažila svá ústa. Bílé perlení se chvělo na lemu sklenice a garcon zmizel, a záclona se zavřela. Čtyři lupeny svíček plápolaly vyšším plamenem.
Našel jsem místo, z něhož jste upíjela. Sevřel jsem je svými rty a Vy jste se usmála.
Pamatujete se, jaká to byla kouzelná hra mezi Vašemi a mými ústy? Pokožky našich rtů se dotýkaly a přece jsme se nepolíbili."
No řekněte, neměnili byste?
Na téma flirtu u stolu znám též jednu starodávnou historku, která, pokud se nestala, tak je dobře vymyšlena. Host, sedící naproti půvabné dceři venkovského hostitele, byl téměř po celou dobu večeře lichotivě vzrušován velmi hebkým ženským lýtkem, které mu značně eroticky atakovalo nohy pod stolem. I zachtělo se hostu natrvalo ženy s tak vyvinutým libidózním chováním, a tak záhy po moučníku požádal hostitele o její ruku, kterážto mu byla promptně přislíbena.
Jaké bylo jeho překvapení, když po svatbě zjistil, že jeho choť je spíše frigidní a vilné dotyky způsobovala husa, která se zatoulala ze dvora pod stůl!
Netvrdím sice, že je pravděpodobné, že vás může potkat něco podobného, přesto však mějte na paměti slova slavného lékaře a labužníka Edouarda de Pomiane, že sex k jídlu nepatří.
Možná je to tím, že vám jej může dobré jídlo a hlavně pití, u tabule nahrazovat. Důkazem budiž slova francouzského labužníka Bossueta o Pommardu: "Víno měkké, plné žáru, opojné jako náruč ženy".
Rozhodně ovšem nevěřte francouzskému přísloví "Qui Pouilly boit, femme ne decoit", tedy "Kdo pije Pouilly, ženu nikdy nezklame", neboť pochopitelně jde jen a jedině o vtipnou reklamu vína Pouilly - Fumé. Jste-li ovšem, pánové, natolik znalí, že k večeři při svíčkách objednáte dámě svého srdce k patřičnému jídlu právě dobře vychlazené Pouilly -Fumé třeba od Pascala Joliveta, určitě ji nezklamete. Takže to vlastně platí.

Staré české přísloví:
Máš-li souseda zlého a bohatého, všechno prodej a běž.