PÁTEČNÍ GLOSY 14.01.2005

Miroslava Macka
Kolem grosstapa se přece jen něco začíná dít, neboť o tomto utajeném týmu vycházejí najevo nové, velmi podivné informace. Gross mlčí nebo mlží a tlak novinářů na něj je velmi, velmi nedostatečný - v dnešních Lidovkách kupříkladu ani čárečka. S takovou to ovšem tomuto nebezpečnému frajírkovi opět projde. A to je obludná představa.
Nebo že by už fungoval strach?

Prezident Rath přišel na další nápad, kterak vydojit ze systému zdravotnictví pro své voliče z řad členů České lékařské komory (což jsou převážně zaměstnanci státních nemocnic) více peněz: lékaři by měli skončit coby zaměstnanci a přejít na "švarcsystém", tedy pracovali by pro nemocnici smluvně, s živnostenským listem v ruce. Rath už by se pak postaral, aby vznikla z jeho oveček dostatečně silná nátlaková až vyděračská skupina.
Navrhuji logičtější řešení: nemocnice, ale nejen ty, nýbrž všichni zaměstnavatelé, se sami rozhodnou, koho a za jakých podmínek zaměstnají. Jinak řečeno: nechme řešení na pracovním trhu a ne na nápadech tu Škromacha, tu Ratha.

Veškeré tóčo kolem britského prince Harryho a jeho polonacistickou maškarní uniformou je pochopitelně bulvárně živeno jeho společenským postavením. I za mého mládí leckdo z puberťáků tíhnul k síle a stádnosti a tedy i k nacistickým symbolům, moudří pedagogové to však řešili elegantně: seřváním a pár fackami.
Fungovalo to stoprocentně.

A staré české přísloví na víkend:
Když ovci střihou, koze řiť lupá.