ČTVRTEČNÍ GLOSY 13.01.2005

Miroslava Macka
Jak se bude vyvíjet demokratizace v Evropě po přijetí Evropské ústavy, ukázalo včerejší vlastní hlasování o ní. Na polské poslance, kteří po jejím přijetí zapěli Internacionálu, aby svým kolegům dali najevo, že pro ústavu by jistě s potěšením hlasovali i Marx a Lenin a roztáhli plakáty s odsudkem ústavy, byli posláni zřízenci, aby je "usměrnili".
Radost by měl dozajista i Henry Ford I., zakladatel dynastie, který již téměř před sto lety tvrdil: Zákazník si může přát jakoukoliv barvu auita, bude-li to ovšem barva černá.

Prezidanta Klause nenadchla a nepřesvědčila analýza odposlechů, kterou na jeho žádost nechal zpracovat Gross. Bodejť jo, analýzu totiž vypracovala policie.
Kvalitní a nezaujatou analýzu instituce, které se analyzovaný problém bytostně dotýká, totiž z principu udělat nechce a nemůže.

Pokud se snad mezi Vámi najdou naivkové, kteří věří tomu, že "nová" ČSSD s "novým" předsedou Grossem otočí o 180 stupňů a začne kvapem snižovat daně, dejte si studený hadr na čelo. Pokud totiž sníží socialisté daně, rozhodně to bude jen snížení daní pro jejich voličské skupiny. My ostatní to pak zacálujeme všechno.

A staré české přísloví z doby, kdy lidé ještě nevěděli nic o ČSSD? Zde je:
Když ďábel nemocen, sliboval jest dobrým býti.