PÁTEČNÍ GLOSY 7.01.2005

Miroslava Macka
Bylo před volbami a kladenská státní zástupkyně tvrdila, že do tří měsíců obžaluje kladenského exprimátora a slibného politika ODS kvůli nezákonnému dotování místního hokeje.
Je po volbách a stejná státní zástupkyně říká: Zatím nemohu s jistotou říci, zda bude vůbec obžalován.

Jsem velice zvědavý, zda se policii podaří rozkrýt vazby mezi exministryní zdravotnictví Součkovou, na první pohled podivným brněnským advokátem Nováčkem, pracujícím pro ministerstvo zdravotnictví v cause Diag Human a ČSSD.
Neboť představa, že Součková bez výběrového řízení dohodila miliony z našich daní bez výběrového řízení jen zcela náhodně vybranému advokátovi, je natolik absurdní, že je nemožná.
Přesto, obávám se, neprokáže se nic.

To, že prezident Klaus věnoval obětem přírodní katastrofy v Asii sto tisíc a senátoři ČSSD po třiceti tisících, jak oznamuje titulek dnešních Lidovek, je chvályhodné. To, že se o tom ví a píše, je zavrženíhodné.

Slavný americký spisovatel Micheal Crichton ve svém novém románu State of fear tvrdí, že globální itečplování je jen strašák.
Ovšem: co je výhodnější, než obchod se strachem? Takže, obávám se, strašeni budeme nadále a víc a víc.

"Nechci, aby byl spotřebitel považován za hlupáka" hlásá titulek dnešního rozhovoru práva s ministrem průmyslu a obchodu Urbanem.
Problém ovšem je, že zkušení obchodníci velmi dobře vědí, jak nezanedbatelná skupina mezi kupujícími jsou hlupáci a náležitě toho využívá. A žádný zákon, žádné opatření či ministerská vyhláška jejich zmoudření nezpůsobí.
Jak říkal můj moudrý otec: za blbost se platí tak zvaná "volská daň".

České soudnictví opět přispělo ke své prestiži: Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek krajských soudců, kteří poslali za daňové úniky hasvířovského podnikatele Kellovského na šest let do vězení, a to s odůvodněním, že krajští soudci neprovedli a nevyhodnotili všechny důkazy a pochybení bylo příliš mnoho.
Dva závěry: je už pomalu o strach dostat se v Česku před soud, byť byste byli čistí jako lilium. A zamyslete se nad tím, co by se stalo s lékaři, kteří by neprovedli všechna nezbytná vyšetření, učinili tak špatnou diagnózu a pacientovi pak uřízli nohu.

Několik let se také táhl případ privatizátora ČKD Marouška a jeho kolegů, obviněných z půlmiliardového podvodu. Maroušek dokonce strávil drahnou dobu ve vazbě. Trestní stíhání bylo nakonec zastaveno, nejvyšší státní zastupitelství případ prozkoumalo a souhlasilo s jeho zastavením, jen satisfakce za zbabrané roky života a omluvy, neřku-li odškodnění, se obvinění nedočkají. Mizerně pracující orgány činné v trestním řízení postihů, bohužel, také ne.

Známého dříče ČSSD, ministryni Buzkovou, opět láká Gross do stranického vedení.

A staré české přísloví na pátek?
Nezkušený lékař hrbolaté krchovy činí.