ÚTERNÍ GLOSY 4.01.2005

Miroslava Macka
Čtenář J.K. poslal následující předpověď, určenou ovšem spíše vedení ODS, než mně:
Můj typ na výsledek referenda o evropské ústavě.
Bude-li termín referenda dle ODS, tedy na přelomu roku, bude euroústava odsouhlasena. K referendu půjdou jen ti, co jsou pro.
Bude-li termín referenda dle ČSSD, tedy v rámci voleb, nebude euroústava odsouhlasena. K volbám půjdou i voliči, co jsou proti.


Čtenář ing. Ch. mi napsal následující velmi zajímavá slova:
Na téma zahraniční dluh bych očekával spíš komentář, proč si půjčují v cizině podniky a ne stát. Vždyť půjčit si dolar za 40 a vracet jej při kurzu 23 je radost. Jak negativní vliv tady sehrála ČNB nikomu nezodpovědná za řádné hospodaření (viz neúspěšné intervence proti posilování koruny, neochota povolit dluhopisy v cizích měnách - zvlášť směšné, když do úvěrů v cizích měnách kecat nemůže) a proč je nikdo alespoň nepřinutí tyto ztráty ve výši desítek miliard zdůvodnit.
Otázka v čí prospěch byla zřejmě zodpovězena zástupci ČSOB při jejich podrážděné reakci na emisi zahr. dluhopisů - proboha komu teď budeme půjčovat?

Výprodeje a z nich vyplývající zácpy na ulicích a nechutné tlačenice v hypermarketech nám ukázaly, jak moc občanů je ochotno za pár korun vyměnit svoji důstojnost. Fuj.

Již předem protestuju proti Grossovu nápadu, který ventiloval v nedělní Sedmičce, utratit část mých daní za propagaci euroústavy. Jsem totiž proti přijetí tohoto podivného dokumentu a nechápu, proč bych měl nedobrovolně financovat propagaci jeho přijetí.

Vypadá to, že se vláda dokonce bude chlubit tím, že převážně zásluhou zvýšení daní skončil loňský rozpočet menším rozpočtovým schodkem. I tak činil příšerných 93 miliard korun.

Skandinávie je nám neustále prezentována jako vzor solidarity občanů. Do této příkladné role ovšem nezapadá oficiální zpráva policie, že domy lidí, o nichž bylo oznámeno, že jsou mezi nezvěstnými v jihovýchodní Asii, byly promptně vykradeny zloději.


Už dlouho jsem se tak nepobavil jako nad větami literárního historika Martina C. Putny z jeho textu ve včerejší MF Dnes. Ty věty znějí: Naše civilizace vytvořila víc krásných věcí, než jsme schopni vnímat. Proč se hnát za novými? Není moudřejší věnovat čas, peníze i nápady tomu, abychom chránili to, co už jest?

Dnes vychází v Lidovkách můj článek "Dvě variantní vzpomínky na budoucnost."


A staré české přísloví nakonec:
Jeden blázen deset jiných nadělá.