ÚTERNÍ GLOSY 21.12.2004

Miroslava Macka
Sleduji čas od času dva příznaky neustálé přítomnosti socialismu v tomto státě: jedním je regulované nájemné a druhým děsivě propadlý hydrant na frekventované ulici těsně u Úřadu vlády. Oba přetrvávají léta a léta a až oba zmizí, konečně nabydu dojmu, že socialismus je snad přece jen na ústupu.

Konečně jsem zjistil, jak je to se soudci. Doposud jsem totiž žil v iluzi, že soudcem se v nesocialistické zemi člověk stává po létech tvrdé práce, až získá spoustu životních zkušeností a úctu a důvěru spoluobčanů.
V Česku je to ovšem jinak: stačí k tomu rozhodnutí vlády, že posílí početní stavy soudců, tak jak to učinila včera Grossova vláda v Kolodějích.
Obávám se ovšem, že jejich soudcovská kvalita bude přesně taková, jako je právnická kvalita premiéra.

Dlouho očekávané je konečně tady: ministr vnitra Bublan si pochvaluje, kterak se daří odhalovat lumpy v řadách policie. Kdo může za to, že tam léta a léta jsou, to ovšem nesdělil.
A k nejnovějšímu zatčení vysokých policejních důstojníků Pichlíka a Šímy dodává: Zase tak moc mne to nepřekvapilo. Byly to věci, o kterých se tak nějak vědělo.
Také se vám každou chvíli stává, že se za svoji vládu a její členy stydíte?

A další očekávané je tu též: Unie svobody se stébla chytá, chce opět popřít pravdivost přísloví, že čtyři holé zadky netvoří jednoho boháče a vynasnaží se založit čtyřkoalici liberálních stran, tentokrát bez lidovců. A opět mluví o zisku hlasů mezi 10 - 20%. Co takhle ještě přibrat Pajerovou?

Podle ČSOB není čtyřicetimiliardová pohledávka IP banky (bývalé IPB) vůči ČSOB, o kterou se ve Vídni vede arbitráž, "reálným aktivem, ale uměle vytvořenou iluzí".
Včera za tuto iluzi zaplatil v dražbě neznámý člověk, hovořící slovensky, 104 milionů korun.
Také cítíte zápach průšvihu, který nakonec skončí tím, že opět nedobrovolně vyplázneme z kapsy nějakou tu miliardu?

Zdeněk Šarapatka, zhrzený bývalý poradce Miloše Zemana a Stanislava Grosse, si sem tam v MF Dnes na něco z doby minulé vzpomene. Dnes například na spolupráci Gross - Ibl a na příchod Grosse na ministerstvo vnitra: "V bezpečnostní komisi Lidového domu ho naučili, kdo, kde, s kým, za co a jak v české policii, na vnitru i jinde."
Velmi zajímavá slova. Škoda jen, že je pan Šarapatka neříkal už tehdy. Ale lépe později, než nikdy, to je taky pravda.

Dnes vychází v Lidovkách můj text "Metoda cukru a biče je osvědčená staletími".

A staré české přísloví na závěr:
I baba za zdí smělejší.