PÁTEČNÍ GLOSY 17.12.2004

Miroslava Macka
Kdysi dávno, ještě před vstupem Česka do EU, jsem napsal, že EU bude prostě taková, jakou ji chtějí mít evropské velmoci a nebo nebude žádná.
Není lepšího důkazu pro toto tvrzení než osud "Paktu stability", který určoval pravidla rozpočtových deficitů jednotlivých zemí EU a sankce za jejich porušení.
V okamžiku, kdy by měly být sankcionovány Německo a Francie dle zásad, které dříve tak vehementně prosazovaly, pakt a domluvená pravidla najednou neplatí.
Dovedete si představit, že by se totéž dělo třeba v případě Česka a Holandska?
Jako u Orwella, jako u Orwella: všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější.

Ministr financí Sobotka, který chce s Grossem vytvořit vedoucí tandem ČSSD a vystrnadit z vysoké politiky Škromacha, pravil: Sociální demokracie má svůj černý den za sebou.
My občané, žijící pod její vládou, bohužel ještě ne.

Libuše Šmuclerová, dlouholetá programová ředitelka televize Nova, dle medií nejprve sama odešla, pak skončila a nyní "byla odejita" ba ji i "vyhodili".
To je ovšem jenom začátek - na konci bude televize, jdoucí hodně na ruku současným mocipánům. Vsaďte se.

Kterak jednoduché je usadit se v Česku a začít parazitovat na sociálním systému, popisuje dnes v Lidovkách přímo jeden z parazitů, slovenský Rom Ladislav Bílý.

Čtenář glos P.K. mi poslal následující text:
Vážený pane doktore,
jsem Váš věrný čtenář a také mě zamrazilo při sledování Novy, kde popsali počátek invaze slovenských cikánů za našimi sociálními dávkami. Naivně jsem čekal odezvu vlády, která tomu učiní přítrž. Dnes jsem dostal pořádnou facku, když jsem četl slova pana Škromacha v MF Dnes, jeho to naprosto nepálí, prý je to praxe celé EU. To už skutečně přesahuje všechny meze. Přemýšlím, zda a jak by šlo vyvolat akci občanské neposlušnosti a přestat této vládě hromadně platit daně. Pokud by se připojilo opravdu hodně plátců, nemohlo by to dopadnout jinak než předčasnými volbami. Je to krajní, vysoce rizikové řešení, ale čekání na další řádné sněmovní volby se už stává nesnesitelnou torturou. Článek totiž zrovna vyšel v den, kdy jsem státu poslal pravidelnou zálohu Kč 140 tis. a cítil jsem přímo fyzickou bolest z té bezmoci, že platím právě na Škromacha i další cikánské procesí, ach jo.


Uprostřed vánočního bláznění, kterého se odmítám účastnit, vám připomenu krásná slova Ralpha Waldo Emersona z jeho eseje Dárky.
"Jediným skutečným darem je kus sebe samého. Básník přináší svoji báseň, pastýř jehně ze svého stáda, sedlák obilí, horník drahý kámen, námořník korál či škebli, malíř svůj obraz, dívka vlastnoručně vyšívaný kapesník......
Jít do obchodu a koupit někomu něco, co nereprezentuje Váš život a talent, je úkon chladný a bez života."

A staré české přísloví:
Budeš-li pannám a paním frejovati, nebudeš mnoho domů stavěti.