STŘEDEČNÍ GLOSY 15.12.2004

Miroslava Macka
"Kolega Kalousek myslí jen na svůj prospěch", prohlásil včera v rámci slovní války před dnešním schvalováním rozpočtu premiér Gross. Ne, že bych nesouhlasil, ovšem kdyby stejnou větu pronesl Kalousek o Grossovi, souhlasil bych též. Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet....
Ovšem pravděpodobnost, že se na rozpočtu rozpadne koalice, je téměř nulová. Peněz na přerozdělování je hodně a stávající přerozdělovači chtějí být za každou cenu u toho. Slovních ohňostrojů a natřásání peříček ovšem bude nepřeberně.

Vládní strany se nemohou dohodnout, co s polovinou z osmi miliard, které měli letos dostat policisté a hasiči (polovinu jim vláda dá tak jak tak). Nejrozumnější by bylo neutratit je a vrátit lidem, tedy odečíst je plátcům daní, nebo alespoň použít na splacení dluhu, ale co jednou vláda drží v pařátu, už nepustí. Viz poslední věty předcházející glosy.

V malé vesničce u Olomouce je golfové hřiště a klub, jehož funkcionářem byl a členem je poslanec ODS Ivan Langer. Proč ne. Tento klub dostane z mých a vašich daní příští rok devět milionů korun. Proč ano? Protože Ivan Langer prosadil s svých poslaneckých kolegů, aby tuto sumu zařadili do kapitoly "podpora rozvoje a obnovy regionální infrastruktury", a nedělám si iluze, že se tak nestalo za příslib podpory zase jejich "projektů" v jejich zájmových oblastech. Klub za peníze vybuduje tenisové kurty a hřiště.
"Jediná cesta, jak tohoto projektu dosáhnout, jsou veřejné peníze a myslím, že na tom není nic špatného", říká Ivan Langer.
Kdyby ta slova pronesl Zdeněk Škromach, nedivil bych se. Od politika pravicové ODS jde o větu zločinnou, o činu ani nemluvě.
Špatné je na tom vše, od počátku do konce.

V Lidovkách dnes vychází článek Pavly Jonssonové "Hloupě diskutující muži", podepsaný Pavla Jonssonová, feministka. Myslím, že za to může spíše redakce než autorka, ale stejně to působí podivuhodně: jde snad o zaměstnání, podobně jako učitelka, bagristka, vědecká pracovnice, šlapka ...? Další autoři bývají přiblíženi funkcí: poslanec, bývalý ministr, člen televizní Rady, a.t.d. Jde tedy o funkci? Nebo jde o novou zvyklost a napříště budou za jménem dodatky typu ateista, homosexuál, polygamní heterosexuál, trockista a pod.?
Už se těším.

Čtenář glos Z. V. k podivu prezidenta Klause nad koupí Novy společností CME:
Fakta z internetu: Ve zprávě CME uveřejněné v červenci 2004 se píše v kapitole "Use of cash": Chceme se vrátit do Polska a Česka. A ve zprávě pro akcionáře z listopadu 2004 už je Česko barevně vyznačeno jako teritorium, na kterém operuje CME. 1.12.04 CME CEO Garin pořádal v Praze v hotelu Renaissance pro zvané trachtaci.
Takže jestli byl někdo "trochu" překvapen, tak tím vlastně říká, že mu nefunguje analytická podpora. Toto pochopitelně platí za předpokladu že nehraje divadlo.

Můj včerejší text z Lidovek:

Kterak se bránit zlodějům a neschopným vykonavatelům spravelnosti.

Když se během dávného překotného osídlování Divokého západu nedostávalo občanům rychlé spravedlnosti, neboť soudce byl daleko a pánbůh vysoko, zákonitě jim nezbývalo nic jiného, než vyřešit věc na místě a po svém: jednotlivý desperádo si to osobně vyřídil s druhým účastníkem sporu, komunita pak použila služeb soudce, který byl vždy po ruce - tedy soudce Lynche.
(Osobně jsem přesvědčen, že přehmatů a nespravedlností bylo tehdy stejně nebo méně než při dnešních právních orgiích, ale to je jiná historie).S příchodem zákonné spravednosti pak tyto metody rychle vymizely a byly nadále užívány jen velmi, velmi ojediněle, a to vždy jen v případě, kdy zákonná spravedlnost nekonala vůbec nebo konala zdlouhavě či nespravedlivě.
Když se během současného překotné znovubudování socialismu velmi zapomíná na Hayekovo naučení, že demokracie a prosperita kráčejí jen ruku v ruce s právní jistotou a že ideální vláda je organizací, která za umírněné daně zajišťuje ochranu a spravedlnost, neboli nastoluje a prosazuje vlastnická práva, řeší to někteří občané (a velice se divím, že jich je tak málo) opětovně logickým braním spravedlnosti do vlastních rukou.
Viz poslední případ, důchodce Oldřich Doskočil, který jistě celý život vzorně platí daně, a kterému přesto zloději mnohokrát vykradli chatu, aniž by spravedlnost za celá ta léta jakkoliv zasáhla, a který se proto desperátsky (tedy ze zoufalství, jak zní překlad tohoto slova) rozhodl vykonat spravedlnost vlastnoručně: sestrojil samostřílné zařízení, které konečně jednoho zloděje potrestalo tak, jak měla mnohokrát předtím učinit institucionalizovaná spravedlnost - bezprostředně.
Protože však pan Doskočil žije v samém středu socialistické Evropy, nedočká se řešení, že by se osobám, které si ze svých daní k ochraně svého majetku draze platí, vzhledem k nedodané předplacené službě krátil plat či byly jinak postiženy. A to ani obecně odpovědní politikové a zvláště zákonodárci, ba ani ti, kteří jsou k ochraně majetku přímo určeni a za tuto ochranu placeni, tedy policisté. Přitom by si za peníze, které by mu měly být vráceny, mohl pan Doskočil a další statisíce stejně a podobně postižených, najmout jiné, kvalitní zákonodárce i ochránce majetku, nebo si alespoň majetek lépe technicky zabezpečit. Ale kdepak!
Pan Doskočil bude obžalován z nedovoleného ozbrojování a ublížení na zdraví (ačkoliv na zdraví si ublížil dle zdravého selského rozumu jen a jedině ten doslova potrefený zloděj tím, že se vydal na lup) a když bude mít štěstí, vzhledem ke kmetskému věku a dalším "polehčujícím okolnostem" má šanci vyváznout s podmínkou, jak předvídá v tisku jeden soudce, který (jak signifikantní) nechce být jmenován. Neboť náš stát pasivní ochranu majetku netoleruje, dodává ten nejmenovaný soudce. Avšak nedodává, že aktivní ochranu majetku stát také zrovna neprovozuje, a to ani v době, kdy nemarní čas honěním výtvarníka, který vylepí billboard s Usámou bin Ládínem a s obměnou profláknutého hesla "Myslím to úpřímně".
A tak, než se voliči vzpamatují a vykopou neschopné politiky a nečinné představitele spravedlnosti a za své daně si najmou ty, kteří za jejich solidní peníze odvedou solidní práci, nezbývá než si opět vypomoci sami.
Apelujme tedy na prezidenta republiky (což tímto činím), aby promptně udělil panu Doskočilovi milost, ať nemusí v jeho věku poletovat léta po soudech, a naučme se obcházet mizerné zákony: zloděje střílejme zásadně zblízka, zepředu a domrtva, pak jim vtiskněme do ruky železnou trubku nebo kámen a ještě se, pro jistotu, uhoďme do ruky, aby šlo prokazatelně o nutnou sebeobranu.
Ale vůbec nejlepším řešením je pochopitelně co nejrychlejší výměna politiků a představitelů spravedlnosti, kteří z nás svojí arogantní nečinností při ochraně našich životů a majetku dělají desperády a pak nás za to ještě trestají.Staré české přísloví:
Kdo se psy líhá, s blechami vstává.