PÁTEČNÍ GLOSY 10.12.2004

Miroslava Macka
Za dva týdny jsou tu Vánoce a tak přeju všem mužským čtenářům, jejichž drahé polovičky jsou také každoročně "ušknuty Vánocemi" a zahajují náhle zběsilé pečení cukroví a vůbec všeliké vánoční přípravy, pevné nervy.

Předseda lidovců Kalousek chce zákonem zabránit poslancům, aby přihrávali peníze svým regionům čili kupovali si za cizí peníze svoje znovuzvolení. Poslanci by dle Kalouskova návrhu mohli jen a jedině v rozpočtu škrtat.
Na první pohled se to zdá jako rozumný návrh, na pohled druhý je to nesmysl. Jen si vzpomeňte, jak poslanec ČSSD Mládek ( a další) prosadil peníze do svého volebního obvodu rovnou do rozpočtu a nemusel tak přímo ve sněmovně "porcovat medvěda".
Myslím, že jediným rozumným řešením je zvolit takovou poslaneckou sněmovnu a potažmo takovou vládu, která naše daně investuje jen a jedině do věcí užitečných a vždy tam, kde přinášejí největší efekt celku a nikoliv nejhlasitějším zájmovým skupinám.
To by ovšem Kalousek nebyl poslancem.

Podle předsedy poslanecké komise Křečka bývalá vláda podcenila přípravu arbitrážního řízení se společností CME ( televize Nova) a zásluhou špatné práce ministerstva financí, které spolu s právní zástupcem Česka Clifford Chance dodalo arbitráži falešný záznam z jednání rozhlasové a televizní rady, jsme tak museli zaplatili společnosti CME 10 miliard korun.
Jména konkrétních osob, jak v Česku bývá zvykem, neřekl.
Vladimír Železný se pak chystá podat na neznámého pachatele trestní oznámení.
Poslanec Křeček se ovšem mýlí, když se domnívá, že šlo o špatnou práci. Obvykle se totiž dějí věci obvyklé, kdežto věci výjimečné dějí se toliko výjimečně. Takže šlo s pravděpodobností hraničící s jistotou naopak o práci vynikající (samozřejmě nikoliv pro stát) a jistě zatraceně dobře zaplacenou.

Správně říká Pavel Páral v dnešních Lidovkách, že růst konkurenceschopnosti Evropy nezajistí žádný summit a žádné sjezdové závěry, ale konání následující: sjednocení podnikových daní nikoliv na německé nebo francouzské úrovni, ale podle Estonska, akceptování sociálních standardů Slovenska a nikoliv Švédska a pracovní legislativy USA a ne Italie.
Osobně ovšem nevěřím, že by se evropští Špidlové a Škromachové vydali zrovna touto cestou.

Na situaci, kdy se zcela vážně diskutuje o vhodnosti či nevhodnosti VTIPU o cikánech, který zazněl v televizním pořadu Zlatá mříž a o možných omluvách, je nejtragičtější to, že ta debata je myšlena zcela vážně. (Ten dotčený vtip zněl: Přijde cikán do hospody, kde běží televize s fotbalem a ptá se: Jak to hrajou naši? a hospodský mu na to odpovídá:Tady přece vaši vůbec nehrajou.)
Zrušíme snad postupně veřejné vykládání vtipů o tchýních, blondýnách, policajtech, lordech, židech, doktorech, dětech (konkrétně o Pepíčkovi) atd., atd., aby se náhodou někdo necítil dotčen?
A já blbec se doposud domníval že vtipy se dělí jen a jedině na dobré a špatné.
Znáte třeba tento?
Přijde cikán na úřad práce a povídá "Šéfe, já bych chtěl nějakou práci" a úředník odpovídá: No, měl bych tady místo generálního ředitele s platem 100.000.- měsíčně, s autem a sekretářkou. Načež cikán povídá: Vy si snad ze mě děláte srandu.
A úředník: Dělám, ale vy jste začal.

A staré české přísloví:
Když sokol oprší, i vrána ho uklove.