STŘEDEČNÍ GLOSY 8.12.2004

Miroslava Macka
Věděli jste (já ne), že na Ministerstvu vnitra sedí z našich daní placený Mgr. Václav Groulík, který každý den do 11 hodin přečte záznamy z televizních a rozhlasových pořadů a dále ze tří e-zinů, vytvoří z vybraných informací, zpráv a článků "Monitor elektronických medií", který se pak rozesílá po vlastech českých mailem a následně se i tiskne?
A jaké jsou ty tři elektronické magaziny, monitorované a dílem šířené vnitrem? Britské listy, Neviditelný pes a Viditelný Macek.
Ještě, že mne na to pan Petr Říha svou obšírnou informací v Britských listech o tomto činění ministerstva upozornil - od nynějška si dám záležet, abych čas od času soudruhy potěšil.
Znáte třeba tuhle? To se při zahájení policajtského vytáčí na parketu rotný Novák a takto promlouvá ke své ženě: Hele, Maruš, koukej jak náčelník zírá! To měl furt řečí - blbej roťák, blbej roťák, a přitom jsem tady jediněj, kdo umí zatancovat Internacionálu.

Na Miloše Zemana a jeho boys začínají vylézat pěkné věci: při "loupeži století", prodeji Investiční a poštovní banky (IPB) za 1 korunu Československé obchodní bance (ČSOB), což do dneška stát (a nás, daňové poplatníky) stálo cca 170 miliard, se Zeman oháněl studí banky JP Morgan - tato dosud utajená studie, o jejímž obsahu neměli a nemají ponětí ani členové parlamentní vyšetřovací komise, přitom říká, že banka potřebovala kapitálovou injekci ve výši 124 miliard, aby pak měla cenu 53,7 - 58,3 miliardy korun.
A vsaďte se, že se zase nic nebude dít, Zeman si klidně bude užívat důchodu na Vysočině a ČSOB nám, daňovým poplatníkům, kteří to všechno zaplatili, nevrátí ani korunu.

A dnes vláda projednává další tajný materiál, týkající se možnosti, že by se stát účastnil dražby pohledávek IP banky, nástupkyně IPB, vůči ČSOB.
S pravděpodobností hraničící s jistotou se zase až za léta dozvíme, kolik nás to stálo.A nebude to málo.

Můj článek ze včerejších Lidovek:

Troškaření soudce Baxy.

Toho tématu se snad už nikdy nezbavím: příšerná nedůslednost, kterou u nás člověk vidí na každém kroku a každou minutu, mi však v podstatě zabraňuje psát také o něčem jiném.
Tentokrát jsem při té zprávě až povyskočil. Nejvyšší správní soud zrušil kvůli neférové volební kampani výsledky voleb do senátu v Praze 11 a volby se tedy budou do tří měsíců opakovat.
Hlavním důvodem pro toto rozhodnutí soudce Baxy byla následující žabomyší válka: starosta Prahy 15 Nádvorník z ODS se v radničních listech pochválil, že by byl dobrým senátorem. Jeho protivník Antonín Zápotocký, starosta Křeslic, lidovec, ve svých radničních listech zase vyzdvihoval svůj názor na obchvat Prahy a napadl postoje okolních starostů. Starosta Uhříněvsi se naštval a vzkázal mu, že "blbne své voliče". Obec Petrovice vydala speciální číslo svého zpravodaje, jehož hlavním obsahem bylo tvrzení, že Zápotocký rozněcuje obavy lidí z obchvatu, aby vydělal desítky milionů. Starosta Zápotocký se naštval a po prohraných volbách podal stížnost k soudu a ten ji uznal.
A je to tady! Ta příšerná nedůslednost! Ta zoufalá česká netroufalá malost! Ta opatrnickost a držení se u zdi! Ta neschopnost velkorysého spravedlivého řešení! Copak nešlo rovnou a šmahem ze stejného důvodu - kvůli neférové volební kampani - zrušit pěkně naráz všechny volební výsledky všech voleb, které se u nás od roku 1989 konaly?
Copak jsme před žádnými volbami neslyšeli neférové, neboť lživé sliby desítek a stovek kandidátů? Copak jsme neslyšeli proudy pomluv, nadávek, osočování a kriminalizace? Copak jsem neviděli a nevidíme stovky milionů korun, které neférově putovali a putují z našich kapes do rozpočtu a z něj prostřednictvím desítek poslanců do jejich volebních obvodů, různým bratrům, synům, kamarádům a známým za účelem znovuzvolení štědrého dárce z cizího?
Copak nebylo neférovým ovlivňováním voleb nedávné strašení občanů středních Čech, že dojde-li pod hejtmanem Bendlem k privatizaci nemocnic, zemřou bídně u plotu?
Copak jsme neslyšeli v posledních letech dvě velelži, velmi neférové, špinavé a obludné - nejprve Zemanova předvolební slova o "spálené zemi" a pak Špidlův slib, že "zdroje budou"?
Copak dnes neovlivňuje voliče a tedy budoucí volební výsledky Miloš Zeman další opakovanou neférovou lží, totiž osočováním Grosse, že "neschopnost není program", ačkoliv musí z vlastní zkušenosti velice dobře vědět, že neschopný není v ČSSD zdaleka jen Gross, ale že jich tam je, stejně jako ve vládě, neschopných mnohem a mnohem více?
Copak neférově neovlivňuje příští volby - ba dokonce ve prospěch ODS - paní premiérová Grossová, když si vozí za naše peníze zadek v autě s řidičem a ochrankou a při cestě za nákupy její řidič porušuje jedno pravidlo silničního provozu za druhým?
Copak neférově nepřihazuje hlasy opozici ministryně zdravotnictví Emmerová, kdykoliv otevře ústa?
A last but not least: copak neférově neovlivňuje volební účast a tím celý volební výsledek české soudnictví kdejakým zbabraným rozhodnutím?
Ale jistě nemusím pokračovat, neboť jistě znáte ze svého okolí desítky a stovky obdobných případů.
A tak znovu apeluji na pana soudce Baxu: příště žádné držení se při zdi a české troškaření, ale pěkný rozmach a zrušení všech voleb.


Děkuju všem, kteří mi popřáli ke kulatým narozeninám a přeju jim (i ostatním čtenářům těchto řádků) též hodně zdraví a štěstí.


A staré české přísloví:
Vejcem skálu neroztřeseš.