ÚTERNÍ GLOSY 7.12.2004

Miroslava Macka
Drzost, s jakou představitelé ČSSD nyní přiznávají, že předvolební zvyšování platů státním zaměstnancům a různé jednorázové příspěvky v téže době byly předvolební úplatky, je do nebe volající.
Ministr rozhazování financí si dokonce posteskl: "Ti lidé nás pak stejně nepřišli podpořit."
To už je opravdu na defenestraci. A mimochodem, copak na to říká soudce Baxa, v tom nevidí nefér volební kampaň?

Ve stejnou dobu, kdy Gross, Sobotka a další hřímají o tom, že musí ODS sebrat volební témata a že ČSSD nemůže pokračovat cestou vysokých daní a štědrých sociálních dávek, tak ve stejnou dobu projednává vláda zvýšení životního minima (od něhož se odvíjí výše dalších sociálních dávek) a zvýšení minimální mzdy.
Pokud vláda Škromachův návrh přijme, bude pro smích. Pokud jej smete se stolu, Škromach a jeho levičáci posílí, neboť počet lidí, které Zeman, Špidla a Gross postupně napojili na přerozdělované peníze, je enormní a Škromach a jeho soudruzi se přirozeně stanou jejich mluvčími.
Takže nakonec dojde k nějakému tomu kompromisu, který nás ovšem bude zase stát majlant.


Mnohokrát jsem v posledních hodinách v mediích slyšel a četl, že se kongres ODS postavil proti evropské ústavě. To je ovšem velmi nepřesné tvrzení: kongres ODS se postavil proti navržené, konkrétní, členské země velmi integrující a kolektivistické ústavě, nikoliv proti evropské ústavě jako takové.
Kdyby náhodou zvítězila varianta EU, na které jsem před léty spolu s mnoha dalšími evropskými politiky pracoval, a která po porážce pravice v mnoha evropských zemích ztratila jakoukoliv šanci, varianta Europe á la carte, při níž si z mnoha a mnoha společných aktivit může každý stát vybrat, co je mu libo a nechat být, co nechce, kdyby neexistovaly žádné společné totálně závazné normy, pak by evropská ústava mohla mít jeden jediný odstavec, znějící "Evropská unie je prostorem, v němž je zaručen volný pohyb idejí, myšlenek, lidí, práce, kapitálu a zboží". A pro takovou ústavu by byla jistě i ODS.

Čtenář glos O.V. mi napsal trefný postřeh:
Příprava na boj proti byrokracii zvýšením počtu místopředsedů ODS připomíná
recept Š+G na boj proti obezitě: Jíst co nejvíce, aby organismus byl silný a
mohl se obezitě bránit.


Staré české přísloví:
Kdo neprohlédá očima, prohlédne měšcem.