PONDĚLNÍ GLOSY 6.12.2004

Miroslava Macka
Kongres ODS je minulostí a došlo na něm vlastně jen k jednomu drobnému překvapení: prvním místopředsedou se nestal favorit Pavel Bém, ale "třetí vzadu" Nečas. Vysvětlení nabízím hned - nerozhodnuté delegáty si nezískal primátor Bém velmi hlasitým, sebevědomým projevem a předvolebními dohodami o podpoře, ale "měkčí" Petr Nečas, zdůrazňující svoji letitou loyalitu a schopnost "krýt předsedovi záda". Jinak řečeno, někteří viděli v Pavlu Bémovi spíše Topolánkova konkurenta, kdežto v Nečasovi typického "muže do tandemu".
Osobně se mi nelíbí zmnožení místopředsedů na pět, ale vzhledem k počtu kandidátů a nutnosti zachovat vnitřní soudržnost, zřejmě nic jiného nezbývalo. Kdo má funkci, nezlobí, je stará známá pravda.
Všichni delegáti, a mluvil jsem s desítkami z nich, si zatraceně dobře uvědomují, jak velká odpovědnost na ODS, coby nejsilnější opoziční straně, leží a jaké velké naděje do ní její voliči vkládají. Také si všichni zatraceně dobře uvědomují, že do příštích voleb do poslanecké sněmovny musí být připravené týmy připravených lidí, schopných efektivně vládnout. A to je hodně dobře.

Zasedání širšího výboru ČSSD bylo velmi typické: premiér a předseda ČSSD zkritizoval všechny a všechno okolo - špatné kandidáty, poslance a odborný stranický aparát. O sobě, jak jinak, ani slovo.
Jeho frackovitá prázdnota v toku času vyniká více a více a jediné poselství, vyplývající z jeho posledního projevu ke spolustraníkům zní: držte hubu a krok.

Samozřejmě, že "reforma", o které v rámci nutnosti splnit kriteria EU ke přijetí Eura mluví ČSSD, není žádnou reformou, ale jen a jedině nesystémovými výdajovými škrty.
Nikdy nepřemýšlej, kde ušetřit, vždy přemýšlej, kde vydělat, říkával můj moudrý otec.
ČSSD si ovšem představuje pod vyděláváním jen a jedině zvyšování daní, nikoliv opatření, která by zvýšila prosperitu a druhotně tak příjmy státního rozpočtu.


Zítra vyjde v Lidovkách můj text o zrušení senátních voleb v Praze 11 soudcem Baxou.

A přísloví na pondělí:
Dva tvrdé kameny řídko dobré mouky namelí.