PÁTEČNÍ GLOSY 3.12.2004

Miroslava Macka
Zítra začíná 15. kongres ODS ( jak ten čas letí!) a troufám si tvrdit, že jde o jeden z kongresů nejdůležitějších: pokud totiž nenastane v příštích měsících nějaká zcela mimořádná a nepředvídatelná situace, půjde o kongres politické strany, která bude za nemnoho měsíců stranou vládnoucí a velice, převelice odpovědnou za další směrování politického a společenského vývoje, navíc přebírající vládu po létech a létech nezodpovědné, rozhazovačné politiky ČSSD a jejích malých, ale přičinlivých pomocníků.
Stranou vládnoucí, od které se budou čekat rychlé a efektivní změny k lepšímu. Stranou vládnoucí, která bude muset být na tuto tvrdou a mnohdy velmi nevděčnou práci programově, ale hlavně personálně velmi dobře vybavena a připravena, neboť bez řádného a rychlého odplevelení ministerstev a dalších státních orgánů od socialistických a dalších bratrstev by k žádné rychlé a efektivní změně zákonitě nemohlo dojít - a voliči toho od ODS tentokrát čekají opravdu hodně, a to rychle .
Navíc by se voliči právem cítili nespokojeni, kdyby v ODS nastal dlouhodobý boj o pozice a příští funkce, namísto intenzívního táhnutí za jeden provaz.
Jinak řečeno: na tomto kongresu by mělo být zvoleno vedení, které beze sporů, rozeklaných slov a nejednoty dokáže svoji vůli po moci a hlavně schopnost tuto moc přetavit do nezbytných změn, na které hodně občanů čeká už zatraceně dlouho.
Jako jeden z "otců zakladatelů" si jistě mohu dovolit být velmi konkrétní. Konečně, nemůže-li člověk odstrašovat špatnými příklady, má alespoň udělovat dobré rady.
1. Nedovedu si představit, že by předsedou ODS nebyl Mirek Topolánek: dokázal ve velmi nelehké době "poklauzovské" neudělat příliš mnoho chyb, učil se velmi rychle za pochodu, dokázal udržet názorové mantinely ODS v řádně úzkém rozpětí a dokázal solidně komunikovat s lidmi.
A dál to vezmu abecedně:
2. Nedovedu si představit, že by ve vedení nebyl pražský primátor Pavel Bém, osvědčený reprezentant velmi vlivného pražského sdružení a člověk, který dokáže oslovit a přitáhnout i ty voliče, na které ODS dříve dosahovala málokdy.Politik s budoucností.
3. Nedovedu si dále představit, že by ve vedení nebyl Petr Bendl, reprezentant hejtmanů a lidí kolem nich, což je dnes nepominutelná síla ODS a její budoucí největší kádrová základna. Také jeho poslední volební výsledky něco vypovídají - voliči jistě ocenili jeho odvahu jít na trh i s nezbytnými riskantními tématy a umět si za nimi stát.
Vím, že oba kandidují ( spolu s P. Nečasem) na funkci prvního místopředsedy a může zvítězit jen jeden. Vím ale také, že bez ohledu na výsledek budou jistě i nadále úzce a úspěšně spolupracovat na společném díle.
4. Nedovedu si představit, že by ve vedení nebyl Petr Nečas, reprezentant Moravy a nezbytného konservativnějšího proudu v ODS, zkušený politik s vysokou mírou loyality.
5. Nedovedu si představit, že by ve vedení ODS nebyla ani jedna žena a myslím si, že Mirka Němcová je ta pravá.
6. A dále, dovedu si představit Vlastu Tlustého více na místě předsedy poslaneckého klubu, neboť jeho zkušenosti jsou obrovské, než na pro něj nadbytečném místě místopředsedy ODS.
7. A nemyslím si, že by mělo být více místopředsedů než doposud, a to jen proto, že je hodně kandidátů a hodně vlivných členů za nimi - množení postů není zrovna to pravé, co by měla předvádět politická strana, mající v programu redukci funkcí a funkcionářů na všech úrovních.
8. A nakonec: nedovedu si představit, že by 15. kongres nebyl pro ODS symbolickým startovním výstřelem závodu, na jehož konci by měla převzít otěže vlády, a že by ODS nevyužila těch kvapem letících předvolebních měsíců k tomu, aby se co nejlépe na tuto roli připravila a hlavně dokázala veřejnosti, ŽE JE PŘIPRAVENA.
Odpovědnost je to obrovská, ale již staří věděli, že štěstí přeje právě připraveným.

A ještě jeden postřeh: čím úspěšnější ODS v toku času bude, tím více mediálních "masáží" lze očekávat od těch, kterým ODS názorově vždy vadila, jen to dříve halili do nevůle k osobě V. Klause.

Staré české přísloví:
Starý přítel a staré víno řídko chybují.