ČTVRTEČNÍ GLOSY 25.11.2004

Miroslav Macek
Strojvedoucí, který nedbal výstrahy, jel na červenou a způsobil těžkou nehodu, dostal včera tři roky nepodmíněně. Jiný strojvedoucí, který nedbá výstrah, jezdí na rudou a způsobuje astronomické škody, zůstává ministerským předsedou.

Myslím, že leckterým úředníkům z neuvěřitelně rozbujelé české byrokracie včera konečně došlo, že to ODS s rušením spousty zbytečných a buzerujících zákonů, nařízení, vyhlášek a logicky též úřednických míst, myslí - pokud by vyhrála příští volby - zcela vážně. Nastane pochopitelně akce "Ani muže z ministerstva", která jistě může stát ODS pár hlasů. Přesvědčí-li ODS ovšem lidi, že to opravdu myslí vážně, podstatně více hlasů jí přibyde.

MF Dnes zeširoka rozebírá taxikářské šizunky v Praze a jejich pokus okrás německou poslankyni. Problém starý desetiletí nikdo důsledně neřeší. Přitom stačí jedno jediné: přijmout takovou legislativu, která by umožňovala při první kontrole, prokazující předražení či manipulaci s taxametrem, napařit šizuňkovi říznou pokutu a při prohřešku druhém okamžité odebráníi taxikářské licence jednou provždy. Bez výjimek. Bez možnosti nastoupit u jiné firmy a šidit vesele dál.

A staré české přísloví na čtvrtek:
Jablka a hovna na vodě spolu plynula: my jablka plaveme, hovna se chlubila.