STŘEDEČNÍ GLOSY 10.11.2004

Miroslava Macka
Volám, kříčím, řvu: všichni, kterých se to týká, běžte v pátek či v sobotu k volbám a volte kandidáta ODS (byť třeba máte proti ODS lecjakou výhradu), neboť při současném paktování se ČSSD s komunisty přestává sranda.

Státní, ale spíše by se dalo říci sociálnědemokratický podnik Čepro, nám prošvihnul přes dvě miliardy korun - pravděpodobnost, že se tak stalo bez vědomí (a patřičného uplacení) někoho zevnitř podniku, je v podstatě nulová.

Česká vláda tak dlouho rozdávala předvolební úplatky, až nyní chybí 6.6 miliardy korun na důchody.

Další paroubkovina je na světě: ministerstvo pro místní rozvoj chystá známkování čských restaurací.Jaký to nárůst byrokracie a jaký to nový prostor pro korupci!
Což takhle nechat to na soukromnících? Viz slavné Michelin hvězdičky ve Francii i jinde.

Minist vnitra Bublan včera řekl ( v rámci obhajoby postupu policie v případu Kořistka - Večerek - Dalík) podivuhodnou větu: Nezákonné ještě neznamená protizákonné.
A já si doposud namlouval, že to platí jen pro právo soukromé = co není zakázáno, je povoleno, kdežto pro právo veřejné naopak platí co není dovoleno, je zakázáno.

Pokud ovšem bude nadále vládnout Gross a jeho parta, můžeme se nadít lecčeho - viz vnitrácká snaha šmírovat kdekoho a kdeco dokonce až s dodatečným povolením.

Policejní ředitelství na můj dotaz ohledně počtu policistů promptně odpovědělo - velice děkuji - a tak Vám mohu nabídnout přesné počty k 1. 10. 2004. Zde jsou:
Celkový počet policistů je 46.872 ( z toho 7.044 příslušníků cizinecké a pohraniční policie), počet civilních zaměstnanců policie je pak 11.282 ( z toho 533 u policie cizinecké a pohraniční).
Zahraniční údaje jsou obtížněji dostupné a také u nich není jasné, jaká je metodika jejich výpočtu v té které zemi.

Tady jsou jediná čísla počtu policistů na 100.000 obyvatel, která se mi podařilo shromáždit:

Italie 550
Kypr 539
Malta 506
Lotyšsko 492
Portugalsko 465
Litevsko 439
Řecko 374
Rakousko 364
Slovensko 336
Estonsko 316
Německo 305
Irsko 303
Slovinsko 303
Maďarsko 281
Švédsko 275
Polsko 269
Francie 260
Velká Británie 238
Dánsko 208
Španělsko 202
Holandsko 197
Finsko 179
Belgie 175

USA 296
Švýcarsko 208

V Česku by při započtení pouze příslušníků vyšlo číslo cca 460 na 100.000 obyvatel, při započtení všech zaměstnanců pak cca 580, což by nás suverénně řadilo na první místo na světě.

Děkuji čtenáři glos a příteli P.V. za údaj, že v říjnu 1988 bylo v celé Československé socialistické republice 48.500 příslušníků SNB a STB.


Zajímavější by ovšem asi bylo porovnání výkonnosti. Viz příspěvěk čtenáře glos D.Ž.:

Dobrý den,
Diskuze na téma policistů mě velmi zaujala. Nejen proto, že dnes při cestě do práce jsem opět nepotkal ŽÁDNÉHO POLICISTU na nebezpečném přechodu u jedné velké křižovatce v Brně, ale naopak jsem POTKAL 2 VOZY se 3 policisty na obvyklém místě na číhané na pokuty za překročení rychlosti v místě, kde končí městská rychlostní komunikace. Nejen proto, že kdykoliv, když mi někdo ničil nebo kradl auto, nikdy mě naše policie nedokázala ochránit, stejně jako rekreační příbytek mých rodičů. Nejen proto, že mé předchozí střetnutí s policistou bylo při příležitosti, kdy jsem v Praze udělal bohužel dopravní přestupek a byl jsem "vyhmátnut" policisty, kteří nedělali nic jiného, než že čekali na řidiče, kteří právě to, co se povedlo mě, udělají. Fuj.
Ve vztahu k počtu policistů by možná bylo dobré podívat se rovněž na poměr průměrného platu našeho policisty po zvýšení platů k průměrnému platu v ČR. Mám silný pocit, že výsledkem bude číslo mezi 1-2 a domnívám se, že ve srovnání s vyspělými zeměmi budeme i zde patřit ke špičce (přesně v opaku k výkonnosti této skupiny).Je to příšerné.
S pozdravem....

Umírání Jásira Arafata je trapnost nad trapnost a dokonale demonstruje jeden ze základních problémů dnešní mediciny: velmi aktivní až agresivní medicina udržuje za drahé peníze uměle při životě praktickou mrtvolu, zatímco jinde chybějí peníze na pořádnou prevenci, léčbu a záchranu života perspektivních jiných.
Nesmyslný pseudohumanismus v praxi.

Můj článek ze včerejších Lidovek:
Patero pozitivních povolebních postřehů.

1.) Vyjdeme-li z vysoce pravděpodobného až zřejmého předpokladu, že voliči komunistů přišli, navzdory deštivému dušičkovému počasí, k volbám prakticky všichni, pak při volební účasti méně než třetiny oprávněných voličů žije v naší vlasti patnáct let po listopadu 89 asi 7% vesměs starých bolševiků. Což je velmi pozitivní zpráva.

2.) Volební výsledek ČSSD, navzdory utraceným desítkám milionů, investovaných do mohutné volební kampaně "úpřímného kluka z plakátu", utrpěla sociální demokracie drtivou porážku. Jejich výsledek ve volbách krajských je ještě horší než ten špatný v roce 2000, o výsledku kandidátů do senátu ani nemluvě - a nenapraví to sebekolovrátkovatější Grossova slova o "vzestupných trendech" a "výrazném zlepšení proti eurovolbám".
Což je, vzhledem k současné praktické politice ČSSD, příšerně zadlužující zvláště tvrdě pracující občany a budující mohutný byrokratický aparát, taktéž výsledek velmi pozitivní, neboť vystavuje dnešní vládě a zvláště sociální demokracii nepřehlédnutelný meziúčet.

3.) Také Grossovo "pokračování politiky jinými prostředky" - vytěsnění věcných politických témat prázdnými hesly, počítačovými úsměvy, nasazením osob a metod showbusinesu a skandalizování až kriminalizování protivníků - dostalo řádně na frak.
A návrat věcných témat, návrat k tradiční negrossovské politice, zabývající se věcnými problémy a solidní správou státu, nikoliv převážně technikou, kterak se za každou cenu udržet u koryt, by byl nesmírně pozitivní pro všechny.

4.) Cílená kampaň ČSSD proti středočeskému hejtmanovi Bendlovi, nesmyslně strašící občany tunelováním nemocnic a zhoršenou péčí o zdraví, se ukázala zcela kontraproduktivní: ve středních Čechách ODS získala nejvíce hlasů (44,65%) a hejtman Bendl získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů z kandidátů ODS, hned po Evženovi Tošenovském ze severní Moravy.
Zato současná ministryně zdravotnictví Emmerová v senátních volbách propadla, což by mělo logicky vést k jejímu odvolání.
A to je opět vynikající zpráva: občané mají mnohem více zdravého rozumu než vedení ČSSD a jejich agentury. A případné odvolání Emmerové by bylo vynikající zprávou další.
Navíc se (v případě Evžena Tošenovského, Petra Bendla, Jiřího Šnebergra a mnoha a mnoha dalších) opakovaně ukazuje, že solidního, pracovitého a schopného kandidáta, zvláště osvědčil-li se v komunální sféře, občané vždy poznají a po právu ocení, a to i bez bombastických kampaní.
Což je dokonalý návod pro sestavování kandidátek všech politických stran a vydělat na tom můžeme v budoucnu všichni.

5.) Z jednoduché analýzy volebních výsledků vyplývá, že lidovcům po těchto volbách redbullovsky narostou křídla a současná spolupráce ČSSD a KSČM ve sněmovně zákonitě posílí. Což je pro budoucí českou politickou scénu výsledek pozitivní, neboť zásluhou vládní koalice ČSSD + US -DEU + KDU - ČSL se v posledních letech poněkud rozmazala hranice mezi levicí a pravicí a je nejvyšší čas opět zřetelně vědět, kdo je kdo.
A pokud ODS záhy nastartuje dlouhý proces jednání s Kaslovými Evropskými demokraty (kteří na politické scéně nahradili ODA a US - DEU), zrovna tak jako s Kalouskovými lidovci, o vytvoření budoucí širší "protisocialistické fronty" a neméně dlouhý, neboť trvalý proces vysvětlování věcných pravicových řešení problémů zdravotnictví, důchodového systému, debyrokratizace státu, prostředí pro podnikání, daňového systému, atd., bude to zpráva nejpozitivnější, neboť bychom se konečně rychle vydali na cestu z dnešního Grossourkova.

Moudro na středu, opět od Pavla Kosorina:
Hlemýždě můžeš nasměrovat, ale ne urychlit.