PONDĚLNÍ GLOSY 1.11.2004

Miroslava Macka
Co všechno si necháváme od zákonodárců líbit, nejlépe demonstruje nový návrh zákona, zavádějící možnost trestat nikoliv jenom fyzické, ale i právnické osoby: podle tohoto návrhu by mohla být firma odsouzena i za znásilnění či pohlavní zneužívání!!
(Ne, že by se to některým nymfomankám nelíbilo, být znásilněny nějakým tím koncernem).

Neustále čekám, že se ředitel České obchodní inspekce oficiálně zeptá paní premiérové, pokud už se mu sama nepřihlásila, který obchodník jí prodal za drahé peníze falešnou kabelku značky Louis Vuitton, se kterou se nechává fotit (neboť nevěřím, že by vědomě nakupovala levné napodobeniny, jejichž prodej je trestný), a tomuto obchodníkovi jednak napaří patřičnou pokutu a jednak mu zabaví veškeré falešné zboží. Uvidíme, uvidíme....

Vychází mi, že v Česku připadá na jednoho příslušníka či zaměstnance policie 178,5 občana. Neznáte někdo obdobná čísla z ciziny? Bylo by to jistě zajímavé srovnání.

Lidovec Kalousek opět prokázal, že je vskutku lidovec s velkým L. V Nedělní partii na Primě mnohokrát kritizoval vládu, která by bez jeho přičinění neexistovala. Prostě typická "luxovština": za veškeré špatné vládnutí prostě mohou sociální demokraté (za Luxe ODS), kdežto lidovci jsou z obliga. Největší průšvih je, že jim to stále kolem desetiny populace žere.

Čtenáž glos O.N. mi poslal velmi zajímavý a k zamyšlení nutící text. zde je:
"Všichni najednou fňukají, jak se nám množí policejní odposlechy. A nikdo si nepřizná, že na vině jsou naši skvělí poslanci i senátoři, kteří "úřadovali" v roce 2001. A samozřejmě tehdejší ministři Bureš a Gross.
Do roku 2001 totiž platil zákon 283/1991 Sb. o policii České republiky , kde se v § 36, odst. 3 výslovně uvádělo, že odposlech smí povolit soudce krajského soudu.
Ovšem novelou tr. řádu, předloženou sněmovně 30.11.2000 a schválenou 25.5.2001 (sněmovní tisk 785/2000) došlo i ke změně zákona o policii ČR a v § 23f (informátor) byly nenápadně a pod čarou zrušeny § 33-37 zákona o policii ČR včetně nadpisu.
Byly to právě ty paragrafy , které nás chránily před policejní zvůlí a byly nahrazeny obecným zněním v trestním řádu, kdy odposlech povoluje soudce. Tedy jakýkoliv. Což odstartovalo raketový nárůst odposlechů. A selhaly všechny pojistky, t.j. sněmovní výbory, sněmovna, senát i prezident (Havel).
K čemu nám takoví poslanci a senátoři jsou, když je oblafne i Gross???
Mimochodem podobná věc se stala letos v červnu, kdy do změny zákona o omezení plateb v hotovosti byla přidána změna zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, která zprošťuje mlčenlivosti pracovníky FÚ směrem k policii, přičemž komu z policie budou informace z důvěrných spisů poskytnuty rozhoduje ministr vnitra. Husák by záviděl..."
Dodávám opět jen: seděly žáby v kaluži.....

Zítra vyjde v Lidovkách můj text "Ptákoviny, voloviny, paroubkoviny" a taktéž jsem zaslal do MF Dnes drobnou polemiku s názory V. Havla, vyjádřenými v jeho sobotním rozhovoru pro tento list.
Moudro na prvního listopadu, z hlavy Epiktétovy:
Nejsme znepokojováni událostmi, ale úsudky o nich.