PÁTEČNÍ GLOSY 22.10.2004

Miroslava Macka
Zdá se, že ODS vsadila před volbami na to, že občané ve volbách náležitě "ocení" podivné manipulace socialistické moci v kauze Kořistka - Dalík - Večerek. Hluboce se mýlí. Je nejvyšší čas začít myslet hlavou.

Jak funguje liberalismus a politická soutěž idejí a názorů v Evropské unii můžete, bohužel, vidět na případu italského kandidáta na eurokomisaře Buttiglioneho: kdo nemá ty "správné" europanské názory, je slovně ukamenován a o žádnou funkci si ani neškrtne.
S názory pana Buttiglioneho zcela nesouhlasím, ale ještě více nesouhlasím s jednáním jeho kolegů.

Věrný čtenář glos P.J. mi zaslal dlopuhý dopis, ze kterého vyjímám:

Znovu musím opakovat své značné znepokojení nad mlčenlivostí všech povolaných i samozvaných strážců demokracie i přesto, že vycházejí na světlo evidentní nezákonné postupy v případě Kořistka. Jezdím denně 2x kolem Strakovky a žádnou známou partu jsem tam neviděl. Vy jako lékař to asi budete umět pojmenovat odborně, ale nesouvisí to nějak s určitou mentální deformací stárnoucích spoluobčanů, že se jim vybavují věci z dětství (aféra Přibyl a jeho působení před a v roce 1989) a nevnímají to, co bylo včera (současné znásilňování práva provázející případ Kořistka)?
Přece to, co se stalo a děje, je na třetí defenestraci, nebo jsme opravdu už tak zblbli, že nám to nedochází? Vždyť se to zítra může stát komukoliv z nás. Nějaký hejhula přijde na policii a řekne, že jsem mu nevrátil Mateřídoušku, kterou mi půjčil ve třetí třídě ZŠ. Policie promptně zjistí, že tento poškozený se o tomtéž zmínil několika známým i usoudí, že tento dobrý muž nejspíš hovoří pravdu pravdoucí, a já skončím v cele předběžného zadržení a možná i ve vazbě. Že si dělám srandu? Ani bych neřekl, něco podobného jsem nedávno u někoho zažil. Vás to neděsí?
Mne docela ano.
Evidentní bezradnost vládní koalice nad řešením čehokoliv je patrná z celkové rétoriky, která připomíná husákovskou éru, i z frazeologie bilboardových sloganů. Heslo "S Grosem proti skepsi" mi silně připomíná "Se Sovětským svazem na věčné časy" nebo "Plněním závěrů X-tého sjezdu proti válečným štváčům". Tím, že se Stanleyboy stává stranickou ikonou dostává ČSSD punc strany severokorejského typu.
Příprava zákona o zákazu klonování a kriminalizace vědeckého bádání v této oblasti jen dokazuje, jak bezmezně tupá a krátkozraká bývá zákonodárná moc a jak zákony tvoří nevzdělanci, polovzdělanci případně vzdělaní blbci, kteří neumějí nic jiného než házet klacky pod nohy nositelům pokroku, aby se po nějaké době mohli hrdě hlásit k výsledkům tohoto pokroku.
Kde by dnes byla medicína, kdyby svého času neexistovali vášniví badatelé, kteří riskovali krk a kradli mrtvoly jen aby mohli provádět pitvy a zkoumat lidskou anatomii, a to bez ohledu na smrtelné nebezpečí, které jim hrozilo od oficiální moci při odhalení. Prostě touha po vědění a přesvědčení, že toto vědění prokáže lidstvu neocenitelné služby, byla vždy silnější než zákazy a hrozby zabedněnců.

Moudro na pátek, opět z pera Marca Aurelia, nejen pro vedení ODS:
Bude-li ti někdo násilím překážet, smiř se s tím a nermuť se, a zároveň užij této překážky k osvědčení jiné ctnosti.