ČTVRTEČNÍ GLOSY 14.10.2004

Miroslava Macka
Dokonalé lidovecké pokrytectví předvádí předseda KDU - ČSL Kalousek: vzteká se nad (každoročně mnohamiliardovým) zvýšením platů, odstupného a důchodů policistů, které (jak typické) prosadila v poslanecké sněmovně ČSSD s komunisty, ale se stejnými socialisty se bude pro pár koryt vládně paktovat a pomáhat jim nadále.

Fond národního majetku, tedy našeho majetku, rozdělil letos vybraným nadacím na půl miliardy(!) korun, aniž se nás, pochopitelně, kdokoliv ptal.
Ještě zajímavější je seznam nadací, které dostaly nejvíce: na prvním místě figuruje nadace Open Society Fund Praha, kterou založil známý spekulant, filantrop a miliardář George Soros, které jsem nedobrovolně věnovali 12 milionů korun. Na dalších místech pak figurují Nadace Olgy Havlové s 11 miliony a Nadace Dagmar a Václava havlových s 10.5 miliony.
To se to koná dobro a vylepšuje jméno za cizí peníze, co?

Kupodivu zatím jen Litva projevila zdravý rozum a protestuje proti tomu, že se ministři financí EU dohodli na tom, že by se ve všech jazycích mělo používat slovo EURO jen a jedině v této podobě a nikterak jej neskloňovat, jako například v litevštině "euras" nebo v češtině "bez eur", "s eury".
Ach jo.

Stejně zajímavý je případ italského křesťanského politika, bývalého ministra pro Evropu Buttiglioneho, který svými výroky rozhořčil některé europoslance natolik, že jej odmítají coby komisaře.
A jaké, že jsou ty jeho skandální výroky? "Homosexualita je hřích, ale to nemá žádné důsledky v politice." "Rodina má ženě umožnit zůstat u dětí a být chráněna svým manželem." A také navrhl zřídit pro žadatele o azyl, zaplavující EU, tábory na severu Afriky.
Ať přemýšlím jak přemýšlím, ať čtu jak čtu, nevidím v jeho výrocích, se kterými ne zcela souhlasím, nic, co by jej v mých očích jakkoliv diskvalifikovalo.
Evropská unie ovšem zřejmě nebude chtít zglajšaltovat jen banány a kde jaké normy: začíná už hoblovat každého, kdo nevyznává "moderní" europanské názory.


Čtenář glos O.L. mi zaslal zajímavý právní názor:
Vážený pane doktore, chtěl bych Vás při vší úctě upozornit, že Vy a řada dalších po spravedlnosti a zákonnosti toužících občanů (mezi něž se rovněž řadím, ale jsem zdrženlivější) předčasně jásáte. Jásat nad tím, že krajská státní zástupkyně z Ostravy konstatovala nezákonný postup, je velmi ukvapené. Asi podceňujete jistou dámu, kterou někteří zlí jazykové přezdívají grossprokurátorka (fuj), jinak nevyšší státní zástupkyni ctihodnou paní Benešovou. Dejte na mne, a vsázím láhev vodky, že do několika dnů bude postup krajské státní zástupkyně přezkoumán a konečné rozhodnutí bude zcela jiné: Bude se mýlit ona ostravská představitelka zákonnosti.
V této souvislosti ale upozorňuji na další element, daleko nebezpečnější pro svou naprostou nekompetentnost a právní analfabetismus - v semináři se právo nepřednášelo - cituji z deníku Právo ze dne 9.10.2004:
Otázka: "Vraťme se ještě k jednomu aspektu kritiky ODS na adresu policie, k jejímu slovníku. Zajímalo by mě, co se stane, když policistovi, který mě bude chtít pokutovat za špatné parkování, řeknu, že s žádným grosstapákem se bavit nebudu?"
Ministr vnitra odpověděl: "Ještě před několika dny by se nejspíš stalo to, že byste byl obviněn z útoku na veřejného činitele nebo přinejmenším z výtržnictví; ale v situaci, kdy takové věci říkají vlivní politici, by se vám asi nemělo stát nic, pokud jsme si před zákonem všichni rovni... Já považuji za velice špatné, když se politici snižují k takovémuto slovníku, právě proto, že tím dávají příklad ostatním. Jestli to takhle půjde dál, může se nakonec z urážení policistů stát národní zvyk."
Žasnu, jak ministr vnitra zná trestní zákon, v jehož ustanovení § 155 je obligatorním znakem použití fyzického násilí (verbální útok proti veřejnému činiteli již dávno není trestným činem). V tomto smyslu se pan ministr trestného činu výtržnictví dopouští dnes a denně (trestný čin pokračující), neboť jeho výroky přednesené na místě veřejně přístupném (např. viz shora, event. včerejší rozhovor v pořadu ČT1 Události a komentáře) lze přirovnat k hrubé neslušnosti a výtržnosti tak, jak má na mysli ustanovení § 202 tr. zákona.
PS: uvedeného trestného činu výtržnictví se dopouští více "našich" představitelů, např. pan Škromach v pořadu Kotel dne 8.10.2004. Pane doktore, všem, kteří neměli tu možnost, doporučuji shlédnout záznam, ukázka vrcholu křupanství. Navrhuji jmenovaného obvinit z tohoto trestného činu a zadržet (po vyžádání předběžného souhlasu se zadržením, aby to nedopadlo jako s Dalíkem a Večerkem), neboť je zde důvodná obava, že bude opakovat trestnou činnost, pro kterou je stíhán (viz § 67 písm. c) trestního řádu).
.