PONDĚLNÍ GLOSY 11.10.2004

Miroslava Macka
Myslím, že by bylo vhodné v rámci úspor zrušit i českou vládu a nadále uplatňovat praxi minulého týdne, kdy vládní rozhodnutí - zvýšení čtrnáctých platů státních zaměstnanců - oznámila ČSSD na své stranické tiskové konferenci, navíc aniž to měla projednáno s vládními koaličními partnery. (A že si to koaliční partneři nechali líbit, je velmi signifikantní a jen to utvrzuje v názoru, že jejich hlavní vládní činností je udržení koryt za každou cenu). Též pro novináře by to bylo jednodušší: podobně jak se užívá v USA výraz Bílý dům, budou moci v Česku užívat pro exekutivu výraz Lidový dům.

Velitel pohotovostního pluku Přibyl, po dlouhých peripetiích "odejitý" z Grossovy blízkosti, uvažuje o návratu k policii. Moji (a zdaleka nejen moji) pramalou důvěru v policii to rozhodně neposílí.

Na čtyřicet starostů z jižních Čech si stěžuje na způsob přidělování státních dotací obcím a říká velice moudrou větu: Celý systém je prostě špatný. Mnohem více peněz z daní by mělo zůstávat přímo v obcích, které přece nejlépe vědí, kam investovat.
To si ovšem dovolili hodně: jako by nevěděli, že přerozdělování peněz je hlavním zdrojem moci a odměn úředníků a politiků - a ti se dobrovolně obého nevzdají.

Výsledky doplňovacích voleb do senátu se dají celkem přesně předpovědět už před druhým kolem: na Znojemsku zvítězí kandidát KDU - ČSL Špaček, neboť levice (KSČM i ČSSD) jej ve druhém kole dozajista podpoří, což mu bude bohatě stačit k vítězství, kdežto po prvním kolem vedoucímu Paříkovi z ODS žádné podstatné hlasy nepřibydou, v Praze pak zvítězí kandidát ODS Příhoda - pokud by mu Tomáš Ježek pomohl tím, že vyzve svoje voliče, aby v druhém kole dali své hlasy právě Příhodovi, pak s převahou, pokud tak Tomáš Ježek neučiní, poměrem těsnějším. Salónního levičáka Erazima Koháka se naštěstí v senátu nenadějeme.

A moudro na pondělí? Staré české přísloví, které by si měli připomínat zvláště novináři, dělající rozhovory s některými politiky (četl jsem jich v posledních dnech několik):
Křesej do lejna, fialek nevykřešeš.